Ajaleht: Eesti sõjaväeluure eriüksus läheb Afganistani

 (1)
Ajaleht: Eesti sõjaväeluure eriüksus läheb Afganistani
----

TALLINN, 5. jaanuar (EPLO) - Riigikogu talvehaku otsus «kuni 150 sõdurit Afganistani» peidab hästihoitud saladust – kõigepealt läheb selle rahutu riigi veel rahutumasse lõunaossa Eesti sõjaväeluure eriüksus, kelle ülesanne on koguda infot Talibani, al-Qaeda ja nende relvapeidikute kohta, kirjutab Postimees.

Mõned sõjaväeluure ohvitserid ei aja eelmisest nädalast enam hommikuti habet, sest Afganistanis on mehed ju tavaliselt habemikud. ja luurajad ei taha seal – vähemalt eemalt vaadates – sõjaväelastena välja näha.

«Ei ühtegi nime, ühtegi nägu ega üksikasjalikku kirjeldust,» ütles sõjaväeluure kergelt habetunud ohvitser, «üleüldse on parem, kui meist ei kirjutataks.»

Selle üksuse lühinimetus HUMINT pärineb ingliskeelsest väljendist human intelligence, mida võib parema puudusel tõlkida kui «inimluure».

HUMINT muutus tähtsaks pärast New Yorgi terrorirünnakut 11. septembril 2001, kui selgus, et elektroonilise luure kinnipüütud sõnumid või satelliitfotod ei suuda asendada inimesi, kes võiksid anda terroristide kohta lääneriikide eriteenistustele infot.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare