Alar Karis: valitsus veeretab kärbetega vastutust endast kaugemale
Riigikontrolör Alar Karis, Põhja-Eesti regionaalhaigla (PERH) ja Tartu ülikooli kliinikum on esimeste suurte asutustena oma kärpearvude pärast häält teinud. Ühest küljest on see arusaadav, sest tegevuse koomaletõmbamine on ju ebameeldiv. Kui tõsiselt peaksime proteste võtma?
Riigikontroll on alati toetanud reforme, mis teeksid me elu ja tegevuse mõistlikumaks. Aga see viis, kuidas praegu kärbitakse, ei ole minu arvates mõistlik. Ei ole ju sisulisi analüüse.
Need kaks suurhaiglat on ju sihtasutused, mille riik on ise loonud, olles siis ainuasutaja või kaasasutaja. Riigil on praegu kokku 72 sihtasutust, kuid sihtasutuste ja äriühingute tekkimise mehhanism pole olnud kuigi sihipärane. Ka praegu ei osata hästi vastata küsimusele, miks näiteks just sihtasutuse vorm on mõistlikum kui mõni teine. Meil on Eestis isegi sihtasutusi, kus nõukogu on kaks korda suurem kui sihtasutuse töötajaskond. Ent on ka sihtasutusi, kus nõukogus on viis kuni kaheksa inimest, aga töötajaid tuhandeid, nagu kõnealustes haiglates. Nad on muutunud küllaltki suureks ja võimsaks ning nüüd on valitsus hädas ja tunneb jõuetust.