Ämmaemandad nõuavad kodussünnituse seadustamist


Ämmaemandad kutsuvad valitsust ja riigikogu üles likvideerima kümme aastat kestnud seadusvaakumit, mis ei taga kodus sünnitavatele naistele ja nende lastele legaalset sünnitusabi.

Juba aastal 2001 sotsiaalministeeriumis toimunud ümarlaual leppisid Eesti kodussünnituse Ttoetusühing, Eesti ämmaemandate ühing (EÄÜ) ja Eesti naistearstide selts kokku kodussünnituse võimaliku korraldamise Eestis, teatas Eesti ämmaemandate ühing

Kümne aasta jooksul ei ole sotsiaalministeerium valmis saanud ühegi seaduseelnõuga, mis võimaldaks ämmaemandatel kodus sünnitavaid naisi legaalselt abistada. Aastal 2006 ütles õiguskantsler oma vastuses EÄÜ-le, et ei ole olemas mõistlikke põhjendusi sünnitajate vaba eneseteostuse piiramise osas ja sünnitusega seotud piirangud ei ole kooskõlas
põhiseadusega. Iseseisva ämmaemandusabi teenuse reguleerimist arutanud riigikogu sotsiaalkomisjon palus oma istungil ka aastal 2008 sotsiaalministeeriumil kiiremas korras leida lahendus kodussünnituse legaliseerimiseks.

Sellegipoolest sünnitavad teadlikult kodussünnituse otsuse teinud Eesti naised ilma riigipoolse toe, tunnustuse ja pädeva professionaalse abita. See on seadnud need ligikaudu 300 naist, kes viimase 10 aasta jooksul kodus on sünnitanud, ebavõrdsesse ning ebaturvalisse olukorda võrreldes arenenud Euroopa riikide naistega. Enamuses EL riikides on kodussünnitus legaliseeritud ning riigi poolt rahastatud. Ka Maailma Terviseorganisatsioon tunnustab kodusünnitust kui turvalist valikut madala sünnitusriskiga naistele ning naise õigust valida oma sünnituse kohta.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare