ANALÜÜS: Kas naisi tapetakse kogemata?
Mullu juunis sidus 54-aastane tallinlane Toivo oma korteris rihmadega kinni abikaasa käed ja jalad, sulges teibi ja peapaelaga suu ning hoidis teda selliselt kinniseotuna umbes kümme minutit. Hingamisteede sulguse tõttu naine lämbus ja suri mõne päeva pärast haiglas.
Tema karistus? Karistust ei tulnudki. Prokurör Toomas Tomberg kvalifitseeris kuriteo mitte tapmise, vaid ettevaatamatusest surma põhjustamisena. Kohtusse viis prokurör juhtumi kaitsjaga kokkuleppel lühimenetlusena. See tähendas, et sellise kogemata surmamise eest mõistis kohus talle küll ühe aasta ja kuus kuud vangistust, kuid seda ei pööratud täitmisele. Tapmise eest näeks seadus ette vangistust 6–15 aastat.
Uurimaks, kas tegu on üksnes ühe äärmusliku juhtumiga, võttis Eesti Päevaleht kohtulahendite registrist välja kõik viimase kolme aasta jooksul tehtud kohtuotsused, kus süüdimõistmine tuleb karistusseadustiku paragrahvi 117 järgi – surma põhjustamine ettevaatamatusest. Tuli välja, et see polnud kaugeltki mitte ainukordne juhtum. Ka üksteist teist meest on aastatel 2006–2008 surmanud kodus oma naise ja kohus on seda vaadelnud kui õnnetusjuhtumit.
Näiteks eelmise aasta lõpus suri naine oma Tallinna kodus elutoas, sest mehe löödud torkehaava järel tekkis tal tekkis äge verekaotus. Mees pääses ilma igasuguse reaalse karistuseta. Kohtu selgitus: süüdistatav oli ära joonud kaks pudelit viina, ärkas öösel üles, talle tundus, et näeb mustas mantlis ringikõndivat inimest, pidas teda vargaks ja lõi noaga jalga, tabades suurt veresoont.
Veel üks juhtum Tallinnast. Naise surma põhjus: kukkumine löögist vastu diivani serva – põrna rebendi kõhuõõnesisene verevalum, surm sündmuskohal. Karistust ei pöörata täitmisele. Selgitus: puhtsüdamlik kahetsus.
Vahele ka üks reaalne vanglakaristus: naine suri oma köögis mehe peksust tekkinud sisemise verejooksu tagajärjel. Mees sai kokkuleppemenetluses küm-me kuud vangistust.
Millist tegevust peab kohus veel õnnetuseks? Võtame näiteks kohtuotsuse sõnastuse 2006. aastast Tallinnast. „Süüdistatav, tegutsedes ettevaatamatult hooletuse vormis, tüli käigus, lõi metallkausiga oma elukaaslast vastu nina.” Naine toetas löögi hetkel pead vastu keraamiliste plaatidega seina ja ta suri sealsamas. Lühimenetluses jäi karistuseks üks aasta neli kuud.
Samal ajal kvalifitseeritakse nende kuritegudega ühes pundis ehk ettevaatamatusest surma põhjustamisena ka töö käigus juhtunud õnnetused ehitusplatsil või muudel välistöödel. Näiteks kui põllul traktoriga töötades on üks töömees kogemata töö käigus surmanud teise töömehe. Neil üksikuil juhtumeil on end süüdi tunnistanud süüdlased jõudnud kannatanutega kokkuleppele, vangistusi ei pöörata täimisele ja ühel juhul isegi kogu kohtuasi lõpetati. Enamik ettevaatamatusest surmamisi on teoks saanud aga kriminaalse taustaga meeste omavahelistes kaklustes, nii tuttavate vahel kui ka äsja poes alkoholileti ääres sõlmitud tutvuse järel. Karistused on enamasti reaalsed mõneaastased vangistused. Kokku 59-st läbivaadatud juhtumist vaid kolm oli sooritanud naine, neist üks endise elukaaslase vastu – ja kõik said ka reaalse vangistuse.
Jõhker peks ja õnnetus tööl
Millest siis tuleb, et tööpostil juhtunud õnnetus ja vihahoos, jõhkra peksu ja piinamise tagajärjel oma kodus naise tapnud mehe tegu on kohtu silmis justkui sama asi? Isegi kui on ära tõestatud, et neis peredes oli vägivald saanud regulaarseks, ei järgne sellele mingit karistust või siis ainult lühike vangistus. Mis eristab kohtu silmis naise tapmist õnnetusjuhtumist?
„Puudus tahtlus tapmiseks,” selgitab ringkonnaprokurör Toomas Tomberg, miks ta tallinlase Toivo juhtumi puhul otsustas esitada just sellise süüdistuse. „Süüdistatav sidus raskes joobes kannatanu kinni märatsemise ja karjumise vältimiseks, oli samamoodi ka varem ilma traagiliste tagajärgedeta talitanud,” selgitas Tomberg. Seega tõsiasi, et mees on juba korduvalt oma naise vastu julma vägivalda kasutanud, muutub kohtu silmis põhjenduseks, et mees ei võinud kuidagi ette näha oma naise surma. „Kui ta avastas umbes kümne minuti pärast probleemi, kutsus ta ise kohe kiirabi välja. Kannatanu suri mitu päeva hiljem haiglas olles,” lisab prokurör. Kiirabile helistamine ongi üks läbivaid selgitusi neis kohtulahendites selle kohta, et tegu ei olnud tahtlik. Prokuröri sõnul ei olnud tegu tapmisega, kuna miski ei oleks takistanud mehel tapmiskavatsust lõpule viia. „Ettevaatamatus väljendus selles, et ta ei arvestanud võimalusega, et suu kinniteipimine võib põhjustada lämbuse tõttu kannatanu surma ning lootis liigselt nina kaudu hingamisele.”
Miks jäi aga nii jõhkralt oma naisega käitunud mees, kes isegi tunnistab, et vägivald on kestnud juba pikalt, siiski üldse ilma igasuguse karistuseta? „Süüdistatav ei olnud karistatud, tunnistas end algusest peale süüdi, kahetses oma tegu,” kõlas vastus. „Siin on jälle märksõna „ettevaatamatus”,” lisas Tomberg. „Ettevaatamatuse puhul on selge, et karistus peaks olema sellepärast väiksem.”
Selliste juhtumite menetlemist kohtus avab üks juhtum Raplast 2006. aastal. Prokurör ja kaitsja tegid kokkuleppemenetluse – kohtule tehti ettepanek mõista mees, kes tappis oma naise löögiga pähe, süüdi ettevaatamatusest surma põhjustamises ja jätta mees vangistuseta. Kohtunik Lea Pavelson aga lükkas selle tagasi. „Naine oli läbi pekstud, eluohtlikud kehavigastused oli tekitatud kõva tömbi esemega näkku ja pea piirkonda,” selgitab kohtunik oma otsuses, leides, et tegu on sulaselge tapmisega. Ekspertiis tuvastas naisel nahamarrastused kaelal ja näol, nahaalused verevalumid puusal, mõlemal käel, paremal jalal ja näol ning aju-kolju trauma ajukelmealuste verevalumite, pea-põrutuse ja põrutushaavaga kuklal. Tunnistajate ütlused tõendasid, et naise „silmad olid päris sageli sinised” ja nägu kriibitud – vägivalda kasutati tema suhtes korduvalt. Kaitsja jutu järgi tegutses mees aga hädakaitseseisundis ja seda järgmisel põhjusel: ohver häiris tema rahu ja... tõm-bas ära tema peal olnud teki!
Asi käis veel kord läbi Pärnu maakohtu Rapla kohtusaalist ja jõudis siis Tallinna ringkonnakohtusse, kus ikkagi jõuti seisukohale, et tegu oli ettevaatamatusega ja mees tuleb jätta karistuseta. Ringkonnakohus leidis, et kuna arstlik ekspertiis andis kaks alternatiivset versiooni: naine võis surra nii löögist pähe kui ka löögi tagajärjel kukkudes, tuleb arvestada süüdistatava jaoks soodsamat varianti. Peamine eristus tehaksegi ringkonnakohtu hinnangul selle järgi, kas ohver sureb otse löögist või löögi tagajärjel kukkumisel.
Selle saaga ühe tähendusrikkaima lause leiame aga Rapla kohtuniku Anne Randjärve otsusest. „Vastutust kergendavaks asjaoluks luges kohus kannatanu mitteõiguspärast käitumist, mille tõttu väljaspool kodu sõbralikult käituvast mehest sai koduseinte vahel vägivallatseja.” See lause näitab meile, et kohus peab ohvrit ennast vägivallas süüdlaseks. See on põhimõtteline seisukoht – just see, mille ümberlükkamise nimel lähisuhtevägivalla vastu võitlevad spetsialistid nii palju vaeva näevad. Perevägivalla üks peamisi tunnuseid on see, et väljaspool kodu ei pruugi selle täideviimist paista. Paistavad aga sinikad ja paistab surm.
Mõni jõuab ka vanglasse
Kui mitmed kuriteod jäid üldse karistuseta, siis seda huvitavam on, et samal ajal jõuab osa neist ka reaalsete vangistuste määramiseni. Paaril juhul Narvas sai süüdlane lausa kuus aastat türmi. Peamine erinevus: raskem karistus mõisteti siis, kui tegu polnud lühimenetlustega. Näiteks õnnestus Jõgeva prokuröril Anneli Hintol üldmenetlusega välja nõuda nelja aasta ja kuue kuu pikkune vangistus mehele, kes tekitas naisele jalahoobiga surmava sisemise verejooksu. Samal ajal mõisteti mees süüdi ikka ettevaatamatusest surma põhjustamises. „Vastus küsimusele, miks see ei ole tapmine, ongi teo toimepanemise viis: jalaga löömine,” ütleb Hinto. „Kas iga normaalne keskmise mõistusega inimene, kes lööb teist inimest jalaga, peab arvestama sellega, et teine inimene sureb ära selle tagajärjel? Ei ole võimalik seda ette näha.” Aga kas teo tagajärjest endast ei peaks lähtuma? „Tagajärje suhtes ongi see ettevaatamatusest põhjustatud surm,” selgitab Hinto.
Väga üldiselt vaadatuna arvestavad prokurörid tapmise tahtluse olemasolu määramiseks esiteks seda, kuhu on löödud ja kui mitu korda. Riigikohus on edastanud ka spetsiaalsed kirjeldused, mida loetakse elutähtsaks organiks. Näiteks noalöök jäsemesse seda ei ole: seega kui süüdistatav tabab noatorkega jalas suurt veresoont, mille tõttu inimene sureb, ei ole prokuröride sõnul võimalik tõestada, et lööja oleks pidanud surma ette nägema. Seega seda ei saa tapmiseks nimetada.
„Üks võimalus on, et süüdlane tõesti peab võimalikuks, et surm võib saabuda, aga ta loodab, et ta väldib seda kuidagi. Teine võimalus aga on, et ta tõepoolest ei saa aru. Ta ei saa aru, kuigi hoolsamini mõeldes ta oleks pidanud aru saama,” toob Tomberg välja erinevaid arutluskäike, kuidas ettevaatamatust mõistetakse.
„On olemas otsene tahtlus ja kaudne tahtlus. Aga sellesama kaudse tahtluse ja ettevaatamatuse piir on nii õhkõrn. Ja hakata veel eristama, mis on kergemeelsus ja hooletus – see ongi see, mis tekitab probleeme. Näiteks, kuidas suhtuda selgitusse: ma tegin seda kergemeelselt, aga ma kergemeelselt lootsin, et midagi ei juhtu...,” arutleb Hinto.
Kokkuvõtlikult peamegi prokuröride selgituste järgi leppima sellega, et vägivallatsejad ei saa aru, et nende tegevus võib põhjustada surma. Ja kõik sõltub sellest, kuidas prokuröril õnnestub ära tõestada, et ta pidi surma ette nägema.
Vaadeldud lugude teine peamine ühine joon on see, et kohtusse viiakse nad üldjuhul lühimenetlusena. Ehk kui süüdi-mõistetule ka karistus määratakse, läheb sellest kohe kolmandik maha. Prokurör Tombergil on neid olnud järjest päris mitu. „Selline on menetlusökonoomika,” põhjendab Tomberg, miks otsustab prokuratuur lühimenetluste kasuks. „Kui ei ole millegi üle kohtus vaielda, siis ei ole nagu erilist mõtet kohtusse minna üldmenetlusega,” selgitab Tomberg. Tema sõnul ei tähenda see, et asja ei uurita põhjalikult, lihtsalt kohtumenetlus tuleb lihtsam. Prokurör saab lühimenetlusest ka keelduda. „Aga miks ma peaksin, kui ei ole mingeid aluseid? Seadus laseb küll teha ka muud kui lühimenetluse, aga siis ma pean põhjendama, miks ma keeldusin,” sõnab Tomberg.
Vaja on eraldi perevägivalla seadust
•• Neist juhtumitest tuleb tihti välja, et perevägivald on peres kestnud aastaid. Eriti põhjalikult näeme seda üldmenetlustes, kus suur hulk tunnistajaid, kes perekonnaga on aastate jooksul kokku puutunud — töökaaslased, naabrid, sugulased — annavad detailseid tunnistusi. Avalikkuse ette rullub üks piinarikas episood teise järel. Samuti tunnistab näiteks ühe kannatanu tütar Narvast, kuidas nad kutsusid küll võõrasisale varasemate peksude peale politsei, kuid juba sama päeva õhtul oli ta kodus tagasi – kättemaksuhimulisemana kui kunagi varem.
•• Esiteks tekib seepeale küsimus, miks ei olnud politsei juba varem neil juhtumeil sekkunud ja vägivallale lõppu teinud.
•• Teiseks, kui peksmine viis lõpuks surmani: kas selle kõige eest pääsebki kokkuvõttes vaid süüdi tunnistamisega õnnetuses?
•• Euroopa Komisjon, Euroopa Nõukogu inimõiguste erivolinik, ÜRO piinamisvastane komitee, inimõiguste komitee ja naiste diskrimineerimise likvideerimise komitee on kõik juba 2000-ndate aastate algusest juhtinud Eesti võimude tähelepanu sellele, et Eesti seadused ei kaitse naist perevägivalla eest. Seda sellepärast, et naisevastane vägivald ei ole meil seadustes eraldi defineeritud ja seda ei käsitleta kriminaalkuriteona.
•• Probleemi nähakse selles, et Eesti kriminaalseadustik ei tee vahet perekonnas toimuva ja muud liiki vägivalla vahel. Kõik need organisatsioonid leiavad, et Eesti peaks tagama, et kodune vägivald kujutaks endast eraldi kriminaalseaduse alusel karistavat tegu.
•• Eesti võimud on seni leidnud, et koduse vägivalla eriseaduse järgi puudub vajadus, kuna praegune karistusseadustik andvat naistele piisava kaitse.
•• Kuid nagu me näeme selles loos toodud näidetest, et nii see siiski alati ei ole.
•• Kui perevägivald oleks meil eraldi kuritegu, oleks võimalik ka nende julmade kuritegude süüd-lased selles süüdi mõista ja ühiskonnas leviks sõnum: perevägivald on aktsepteerimatu.