Arstid hakkavad vägistamise ohvritelt DNA tõendeid koguma

 (11)

Reedel toimus Tartu ülikooli kiinikumis järjekordne naistearstide koolitus selle kohta, kuidas seksuaalvägivalla ohvrit vastu võtta. Juhiseid annab dr Made Laanpere.
Reedel toimus Tartu ülikooli kiinikumis järjekordne naistearstide koolitus selle kohta, kuidas seksuaalvägivalla ohvrit vastu võtta. Juhiseid annab dr Made Laanpere.Foto: Anni Õnneleid

Tõendid talletatakse, et neid oleks hiljem võimalik kriminaalmenetluses ohvri kasuks kasutada.

DNA kaob inimese suust kolme kuni kuue tunniga, naha pealt 24 tunniga, naise tupest viie päevaga. Kui seda tõendusmaterjali on vaja seksuaalrünnaku tõendamiseks ja kui ohver selle aja jooksul politseisse ja sealt edasi kohtumeediku juurde ei jõua, on tõendite kogumiseks juba liiga hilja. Kuid just seksuaalvägivalla ohvrid on pahatihti need, kes enamasti kohe politseisse ei pöördu ja kui pöörduvadki, siis alles nädalate või kuude möödudes.

Seksuaalvägivalla kuritegude puhul, mis tavaliselt leiavad aset vaid kahe inimese juuresolekul ja mida tõendada võib olla väga raske, on DNA kriitilise väärtusega tõendusmaterjal. Siiani on just selle puudusel jäänud enamik seksuaalrünnakuid raporteerimata ja menetlused lõpetatud. Maapiirkondades on üldse väga keeruline kiiresti kohtuarsti juurde saada, sest neid seal lihtsalt ei ole.

Edasi lugemiseks logi sisse, telli digipakett või osta artikkel
0,59 € Osta artikkel
Tutvu maksevõimalustega >>
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare