Eesti alustas Antarktika-ekspeditsiooni kavandamist


Eesti alustas ekspeditsiooni kavandamist Antarktikasse, uurimisretke konkreetsed tähtajad, ulatus ja rahastamine on aga veel tulevikunőupidamiste teema, vahendab BNS.

"Eestis on olemas teaduspotentsiaal ekspeditsiooni saatmiseks Antarktikasse vői isegi uurimisjaama töös osalemiseks, kuid tegemist on siiski alles projekti toorikuga," ütles Eesti Polaaruuringute Komitee liige Mart Saarso teisipäeval pärast komitee istungit BNS-ile.

Tema sőnul oli teisipäeval nőupidamisel kőne all see, millises ulatuses oleks Eesti vőimeline osalema Antarktika uurimises.

"Eesti teadlased on pidevalt oselanud teiste riikide korraldatud ekspeditsioonides Anktarktikasse ja meil on sellisteks uuringuteks olemas teaduspotentsiaal," sőnas Saarso, kes sai tuntuks ümber maailma reisinud Eesti jahi Lennuk kaptenina.

Mullu 17. mail liitus Eesti rahvusvahelise Antarktika lepinguga, millega ühinenud 45 riiki kohustuvad hoiduma igasugustest territoriaalsetest nőudmistest Antarktikale ja kinnitavad, et Antarktika on määramatuks ajaks manner, kus on keelatud igasugune militaarne tegevus ja kus toimub rahvusvaheline teaduslik koostöö. Lepinguga lasub Eestil ka range Antarktika keskkonnakaitse nőue.

Praegu Eesti Anktarktika-ekspeditsiooni ettevalmistamist arutav polaaruuringute komitee loodi Eesti Teaduste Akadeemia juurde 1992. aastal.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare