Eesti firma teeb eksootilisest Katarist e-riigi

 (2)
Eesti firma teeb eksootilisest Katarist e-riigi
Webmedia juht Priit Alamäe rõõmustab Katarist laekunud suure tellimuse üle.Rauno Volmar

Webmedia töötab Katarile välja hulga teenuseid e-koolist kuni e-terviseni.

 „Nädalapäevad tagasi kirjutas Webmedia Group alla lepingule, mis hõlmab araabia maailma ühe kõige kiiremini areneva riigi e-riigi ülesehitust,” kommenteeris tarkvaraettevõtte Webmedia Group juhatuse esimees Priit Alamäe. Hanke suurust võib mõõta kümnetes miljonites kroonides, kuid täpset summat ei soovinud Alamäe nimetada.

Eesti suurim tarkvarafirma ei võitnud tavapärast avalikku riigihanget, vaid valiti otse välja. Projekt on tähtajaline ja esimesed e-teenused peaksid olema Hukoomi-nimelisest portaalist kättesaadavad juba tuleval kevadel.

Kiired otsused

Islamiusulise ja jõudsalt kasvanud ligi 1,6 miljoni elanikuga Katari riigiportaal tuleb tavapärasest dünaamilisem ja nüüdis­aegsem: lisaks riiklikele e-teenustele pakutakse külastajale ka turismiinfot, kultuuriürituste toimumisaegu ja -kohti ning muud praktilist teavet. „Sealse IT-ministeeriumi sooviks on, et inimesed külastaksid portaali igapäevaselt. Lisaks peaks Hukoomi olema ühendatud ka Facebooki, Youtube’i ning teiste keskkondadega,” rääkis Alamäe.

Suur osa keskseid teenuseid koondub siseministeeriumi alla: viisad, elamisload, lõivud, trahvide maksmine. „Kuna Kataris kinnipeetavaid makse ei eksisteeri, siis vajadust e-maksuameti järele ei ole, kuid e-toll, e-tervis, e-kool – kõik koondub ühtekokku,” lisas ta.

Samal teemal:

Webmedia esindajad käisid esmakordselt Kataris 2007. aasta lõpus, esimene pakkumine kirjutati augustis 2008. aastal. Praegu töötab kohapeal kaheksa inimest: lisaks paarile eestlasele rumeenlasi, serblasi, egiptlasi. Suur osa taustatööd tehakse praegu Eestist.

Kataris 2003. aastal loodud IT-ministeerium, mille eesmärgiks on riigist kujundada Lähis-Ida piirkonna tehnoloogia ja teadmistepõhise ühiskonna keskus, allub otse troonipärijale. „See võimaldab kiiresti vastu võtta selliseid otsuseid, mis tavapärases ametkondlikus suhtluses oleksid raskendatud ja aega­nõudvamad,” ütles Alamäe.

Kataris on fookuses nii e-haridus kui ka e-tervishoid: tulevast aastast tahab riik korraldada kõigisse koolidesse veebipõhised sisseastumiskatsed ning järgmise viie aasta jooksul ehitatakse riiki viis uut haiglat ja uuringukeskust. E-riiki ei hakata nullist rajama: näiteks biomeetrilise passi omanikuks saadakse seal juba praegu kõigest kolmekümne minutiga – inimene astub elektroonilisse kabiini, teda pildistatakse, võetakse sõrmejäljed, info saadetakse arvutisse ja poole tunni pärast on ta passi omanik.

Juba aastaid Saudi Araabias ja Araabia Ühendemiraatides mobiilsideäri vallas tegutseva Regio juhi Teet Jagomäe sõnul on Webmedia saavutust raske hinnata, sest Regiol konkreetselt Katarist ärikogemus puudub. „Nii nagu Eestil ja Lätil pole erinevust ainult kaugelt vaadates, kehtib see ka sealse piirkonna kohta,” ütles Jagomägi. „Katar on väike riik, ju see eestlastele on selles mõttes mugavam,” hindas ta.

Pilgud suunatud itta ja lõunasse

•• „Võib öelda, et „õnged on vees” korraga umbes 15 riigis,” viitas Priit Alamäe Webmedia laienemisplaanidele. Peamiselt on huviorbiidis endise Nõukogude Liidu riigid, Kesk-Aasia, Lähis-Ida ja Aafrika.

•• „Aafrikas jälgime eelkõige rahvusvahelisi doonoreid nagu Maailmapanka ja Aafrika Arengupanka, kes finantseerivad just riigirahanduse juhtimise projekte,” ütles Alamäe. Keskmine projekti müügitsükkel neis piirkondades on 12–24 kuud. „Ette­võt­mised on suured ja alla paari miljoni dollari suurust projekti naljalt ei leia,” märkis ta.

•• Lisaks Katarile on 2000. aastal rajatud firma laienenud Leetu, Rumeeniasse ja Serbiasse. Töötajaid on kokku ligi 350.

•• Absoluutse monarhiaga Katari riigipea on emiir, kes teostab nii seadusandlikku kui ka täitev­võimu. Katari majandus põhineb nafta- ja gaasitööstusel, praegu on riik maailma suurimaid veeldatud gaasi eksportijaid. „Kõik sealsed riigid on aru saanud, et nafta ei ole lõputu,” märkis Ala­mäe.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare