Afganistan on Eesti arengukoostöö peamisi sihtriike ning abiprojektide seas on tervishoid Eesti jaoks esimesel kohal. Välisminister Urmas Paeti sõnul aitab Eesti kogemus tervishoiu alal afgaanide elu praktiliselt parandada, teatas välisministeeriumi pressiteenistus.

Välisminister Paeti sõnul on tervishoiu alal Helmandi provintsis veel palju teha. „Elanikkonnalt Eestiga võrreldavas Helmandi provintsis on vaid veidi enam kui 1300 tervishoiuvaldkonnas tegutsevat inimest ning neist vähem kui 100 on arstid,“ lisas Paet.

Eesti tervishoiueksperdi põhiliseks tööülesandeks on Helmandi provintsi meditsiiniasutuste võrgustiku, kiirabi ja muu tervishoiuvaldkonna ülesehitustöö koordineerimine.

MTÜ Mondo liige Priit Paju omab pikaajalist töökogemust kriisipiirkondades ning on osalenud Eesti Päästemeeskonna egiidi all missioonidel erinevates kriisipiirkondades, näiteks Pakistanis ja Haitil.

Eesti uus tervishoiuekspert Priit Paju sõnul on Eestist lühikese ajaga saanud arvestatav tegija rahvusvahelisel pääste- ja kriisireguleerimise maastikul.

„Oleme end tõestanud erinevate humanitaar- ja päästemissioonide käigus ka partnerriikidele. Afganistani arengukoostöö raames saame samuti aidata inimesi, kes juba aastaid seda vajavad,“ rääkis Paju MTÜ Mondo ja Eesti välisministeeriumi ühisest tegevusest Afganistanis.

2008. aasta märtsist töötab Helmandi provintsis Lashkar Gah´ linnas Ühendkuningriigi juhitavas provintsi ülesehitusmeeskonnas (PRT) Eesti tervishoiuekspert, kes viib ellu Eesti arengukoostööprojekte, korraldab teiste rahastajate tervishoiuprojektide realiseerimist ning nõustab Helmandi provintsivalitsust tervishoiusüsteemi arendamisel.

Kuni 2009. aasta märtsini töötas Eesti tervishoiueksperdina Afganistanis Argo Parts ning käesoleva aasta juulini Anu Raisma.

Helmandi provintsis elab 1,4 miljonit elanikku ning seal töötab vähem kui 100 arsti.

Arstipunktid on ka suuremates piirkondlikes keskustes nagu Musa Qala, Kajaki, Sangin, Naw Zad, kuid need on vaid esmatasandi arstiabipunktid, kus mitmel puhul ei ole isegi väljaõppinud arsti.

Afganistan kuulub maailma viie vaesema riigi hulka. Sealsed inimarengu näitajad on ühed madalamad.

Suur osa riigi elanikkonnast elab täielikus vaesuses, eriti lesestunud naised ja nende lapsed.

Ligi 70 protsenti inimestest on kirjaoskamatud. 46 protsendil Afganistani lastest puudub senini juurdepääs haridusele.

Lisainfot Eesti panusest Afganistani ülesehitusse: http://www.vm.ee/?q=et/node/4520 ja http://mondo.org.ee