Esimene teadlik pilguheit peeglisse – sellised me oleme
Nii nagu 1990-ndatel, taheti ka 1920-ndatel euroopalik olla ja otsus noores riigis statistikabüroo rajada tuli üsna kiiresti. „Kuna sel ajal toimisid Euroopa arenenud riikides statistikaametid ja Eesti soovis nende hulka kuuluda, siis langetatigi vajalik otsus küllalt kiiresti. Veelgi tähelepanuväärsem on tegeliku toimima hakkamise kiirus ja efektiivsus,” kirjeldas statistik ja rahvastikuteadlane Ene-Margit Tiit aega, kui meie statistika teadlik kogumine alguse sai.
„Viimasest rahvaloendusest, mille kohaselt elas Eestis ilma Narva linnata 945 000 inimest, oli möödunud 25 aastat, kusjuures see polnud kaugeltki rahuliku arengu aeg: oli toimunud Esimene maailmasõda, sõjaväe liikumisega seotud rahvastiku ümberpaigutused Tallinnas ja Harjumaal, inimkaotused Vabadussõjas, optsioonilepingud, millega naases u 40 000 Venemaale rännanud eestlast. Eesti pindala suurenes koos ligi 60 000 lisandunud elanikuga. Seega polnud kellelgi ettekujutust rahvastiku arvust,” sõnas Tiit.
Andmeid võis usaldada: need olid üsna täpsed, sest inimesed olid paiksed ja külades toimis ka sotsiaalne kontroll. Loendajateks valiti (see oli auasi) paikkonna tähtsamad inimesed, külavanemad, kooliõpetajad jne, samuti tudengid. Kuna loendati kohalolevat elanikkonda, ei tekkinud probleemi eemalviibivate leibkonnaliikmetega ja seega oli loendamine üsna lihtne. Loendajate koolituse korraldas statistikabüroo. Elanikkonda on võimalik loendada kahel viisil: kohalolev elanikkond loetakse kokku seal, kus ta loenduse ajal parajasti on – nii tehti toona; alaline elanikkond loetakse kokku oma püsielukohas, kus on elatud vähemalt aasta – nii loendatakse praegu.
Töötame hoopis teistel ametitel
Mida näitasid rahvaloenduse tulemused? Tiit toob esile, et toonaseid eestlasi tänapäevastega võrreldes on suurimad erinevused kindlasti seotud inimeste tegevusaladega. „Kuna siis elas kolmveerand inimesi maal, oli nende põhitegevus põllumajadus kõige laiemas tähenduses, sh karjakasvatus, kalapüük, metsandus. Praegu on nende tegevusaladega hõivatud ainult alla 4% kõigist hõivatutest. Tänapäeva tegevusaladest suurt osa ei tuntudki või olid need väga vähe esindatud – igasugused spetsialistid, sotsiaaltöötajad, transporditöötajad,” loetles Tiit.
Ta lisas, et mõni tänapäeva amet polnud toona lihtsalt veel amet: ehitati küll üsna palju, aga ehitaja ei olnud levinud elukutse, talumees ehitas oma maja ise. Arste, koolmeistreid, advokaate ja mitmesuguseid ametnikke oli vähe, kuid oli arvestatav hulk põllumajanduse abitöölisi, näiteks sulaseid ja teenijatüdrukuid.
Väga oluline probleem oli toona ka väike loomulik iive. Kui vaadata rahvastikupüramiidi (1925. aasta statistilises albumis), on näha, et Vabadussõja ajal sündis vähe lapsi. Ka oli lasterikaste perede aeg Eestis selleks ajaks läbi: peredes oli keskmiselt kaks-kolm last.