Esmase juhiloa taotlemist võivad takistada väga väikesed rikkumised

 (162)

Punase tulega teeületajad
Ilmselt ei oska paljud punase tulega üle tee minejad kartagi, et selline rikkumine võib juhiloa saamist aasta võrra edasi lükata.Foto: Ilmar Saabas

Esmase juhiloa saamise võib edasi lükata ka puuduva suitsuanduri eest saadud trahv.

Eilses lehes kirjutasime noormehest, kes ei saanud teha esmaseid juhilube, kuna hiljuti saadud trahv piletita sõidu eest hoidis varasemat liikluskaristust aktiivsena. Teadmine sellest, et iga väiksemgi väärtegu liiklusrikkumist kehtivana hoiab ja aasta võrra pikendab, tuli aga sadadele lehelugejatele üllatusena. Ometi on liiklusseadus seda lubanud juba rohkem kui poolteist aastat.

„Näiteks on 14-aastasel poisil mopeed ja ta sõidab sellega. Teine, pool aastat noorem, kellel veel lube pole, tahab ka proovida ja jääb vahele,” tõi Eesti autokoolide liidu juhatuse esimees Enn Saard näite. Noor poiss ei saa siis enam aasta jooksul pärast trahvi maksmist mopeedijuhiluba teha. „Kõik teised sõidavad, aga tema ei saa. Siis sõidabki niisama ja jääb jälle vahele. Või jääb näiteks hiljem suitsetamisega vahele.” Aeg esimese juhiloa tegemiseks lükkub aga iga uue rikkumisega aasta võrra edasi.

See, mis väärtegu toime on pandud ning kas see on seotud liikluskäitumisega või mitte, pole oluline ning nii võibki juhiloa tegemine jääda näiteks puuduva suitsuanduri või ka avalikus kohas alkoholi pruukimise eest saadud trahvi taha. „Ma saan aru, et see mõte on kutsuda üles seaduskuulekusele, aga pigem ahvatleb see uuesti seadust rikkuma,” nentis Saard.

Kui paljud inimesed selle probleemi ees praegu seisavad, pole täpselt teada. Maanteeameti eksamiosakonna juhataja Toivo Kanguri sõnul ei puutu maanteeamet selliste juhtumitega kokku iga päev, küll aga tuleb mõnel päeval juhtimisõigust taotlema lausa mitu isikut, kes kehtiva väärteokaristuse tõttu seda teha ei saa.

Edasi lugemiseks logi sisse, telli digipakett või osta artikkel
0,59 € Osta artikkel
Tutvu maksevõimalustega >>
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare