Feminist ja sotsialist, aga mitte kommunist

 (50)
Feminist ja sotsialist, aga mitte kommunist
Rauno Volmar

Vasakule kalduvate mõtlejate eest võitleval Sirje Kingsepal on ees keeruline ülesanne – olla Vasakpartei vastse juhina Tiit Toomsalu vääriline järglane.

Sirje Kingsepa motoks on – ära tee kunagi seda, mida hiljem võid kahetseda, aga kui ikkagi teed, ära kahetse. Üks tegu, mida ei tule noorel parteijuhil ilmselt kunagi kahetseda, on see, et kaks aastat tagasi astus ta sisemise tunde sunnil (“No ühel hetkel lõid kõik asjad lihtsalt kokku ja tekkiski tunne – kas sellist Eestit me tahtsimegi?”) Eesti Sotsiaaldemokraatlikku Tööparteisse. Kulus vaid kaks aastat ning temast sai karismaatilise Tiit Toomsalu mantlipärija. “Ma ei ole kommunist, aga sotsialist olen küll ja feminist ka,” ütleb Sirje enda kohta. Kommunistiks hakkasid Sirjet pidama uudisest ehmunud koduvalla, Ida-Virumaal asuva Mäetaguse inimesed.

Sirje Kingsepp (irvhambad leiavad, et kõik oleks uue parteijuhiga täiuslik, kui tema perekonnanimi oleks Kingissepp) ja Tiit Toomsalu on hingesugulased. “Nii kirjutagegi – HINGESUGULASED,” rõhutab Toomsalu. “Ta on äärmiselt põhimõttekindel ja tugeva selgrooga naine. Kangekaelne naine, keda ei saa painutada. Kui ta murdub, siis murdub, aga siis on ta vähemalt kindel, et on olnud õigel teel.” Aastate eest ründas pätt toona Kalamajas elavat Sirjet ning tahtis temalt kotti käest rebida. Sirje kiskus kotti enda poole tagasi ning kui pätt oli siiski oma tahtmise saanud, kihutas Sirje talle tuhatnelja järele.

Samal teemal:

Toomsalu naerunägu võib ette kujutada isegi telefonitsi rääkides, kui ta kirjeldab säravalt ja värve kokku hoidmata, kuidas Kingsepa näol on tegu Eesti poliitikas täiesti uue natuuriga inimesega. Praeguse Vasakpartei, endise Tööpartei Ida-Virumaa piirkonnajuht Uno Sepp peab Sirjet sihikindlaks aktiivseks nooreks naiseks. Sepp küll tunnistab, et juhiks ei sünni ju keegi ning Sirjel on tarvis palju õppida. “Diplomaatiat näiteks.” On siis Sirje nii käreda ütlemisega? “Ei, seda mitte, diplomaatiat peab ikka õppima.”

Väike möödaminek sellest, kuidas peab ning kuidas on ilus, ei ole Sirje puhul väga ebatavaline – Kalamajas elades läks ta mere äärde toona veel täisjõus tegutsenud Patarei vanglat ümbritsenud aiaaugust; mehe leidis Sirje interneti kaudu.

Välispoliitilised kontaktid

35-aastane Sirje on Ida-Virumaa tüdruk. Kuueaastase tütre ema suurim kirg viimase aasta jooksul on olnud pildistamine ning samuti meeldib talle uisutamine – talvel jäähallis ja suvel tänavatel. “Suusatada meeldib ka, aga lume ja vaba aja klapitamine on keeruline tegevus,” kirjutab Sirje oma isiklikul kodulehel, kus on pilte, juttu sugupuust, toalilledest, kus saab kuulata Sirje enda tehtud muusikat. Teiste seas on võimalik kuulata katkeid lugudest “Tited rongis” ja “Löömalaul”. Ametlikult lüpsja kutsetunnistusega Sirjel on kõrgharidus veel pooleli, kuid tuleval aastal saab temast loodetavasti EBS-i ärijuhtimise magistrant. Sirje trumbiks uuel ametikohal on välispoliitilised kontaktid. Ta on käinud europarlamendi juures lääneeuroopaliku vasakpoliitika ajajatega suhteid loomas – see on see osa, mis seni Eesti ühe äärmuslikuma partei (“Ärge kirjutage, et oleme äärmuslikud! Meie programm on peaaegu sarnane kõigi teiste erakondade programmidega,” rõhutab Uno Sepp) nõrgaks kohaks olnud. Nõrk on olnud tegelikult kogu 1150-liikmelise partei olukord. Suvepäevi pole saadud pidada juba viimased neli aastat. Riigi toetusega see erakond arvestada ei saa. “Sirje peaks suutma viia meie sõnumit oma põlvkonna inimesteni. See sõnum muutub iga päevaga järjest tähtsamaks,” on Toomsalu veendunud. Europarlamendi valimistel, kus ka Sirje Kingsepp kandideeris, kogus erakond 1057 häält ehk 0,5 protsenti valijatest. “Sügisesed valimised on meie jaoks täiesti uue hingamisega,” põrutab Toomsalu.


Sirje enda kirja pandud elulugu

•• Sündisin 13. septembril 1969 Ida-Virumaal Kiviõlis

•• 1987 lõpetasin Aravete keskkooli

•• 1989 lõpetasin Tallinna kaubandustehnikumi kaubandusliku arvestuse erialal ja asusin raamatupidajana tööle Keilasse

•• 1992. aasta lõpus tulin tööle Tallinna pearaamatupidajaks

•• 21. märtsil 1998 sai minust ema

•• 2000 sügisel alustasin õpinguid EBS-is ärijuhtimise erialal kaugõppes.

•• Kui kõik kulgeb plaanitult, peaksin aastaks 2005 olema magister ärijuhtimises

Loe veel

•• 2002 kevadel astusin sisemisel sunnil ESDTP-sse.

•• Ma ei ole kommunist, aga sotsialist olen küll ja feminist ka.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare