Harrastussukelduja leidis sõja ajal uputatud laeva vraki

 (12)

Harrastussukelduja Tarvo Kullapere leidis septembris Saaremaal Kihelkonnal Jaagarahu sadama lähistelt merepõhjast 1941. aastal uputatud mootorpurjeka Oskar vraki.

"Teadsin ligikaudu Oskari asukohta otsida, sest üks tuttav endine sukelduja ütles, et vrakk võib seal asuda,” lausus Tarvo Kullapere Sebaki sukeldumiskeskusest. Oma paadiga septembri alguses Jaagarahu lähistel tiirutades avastaski Kullapere sonariga merepõhjast laeva vraki, kirjutab Meie Maa.

“Kui sakslased tulid, panid venelased selle 1941. aastal põlema, et laeva mitte sakslastele jätta,” osutas Kullapere oma teadmistele.

Mereajaloolase Bruno Pao kaasabil on peaaegu 100-protsendilise tõenäosusega tuvastatud, et tegu on 1937. aastal Saaremaal Papisaarel ehitatud mootorpurjekaga Oskar.

Jaagarahu sadama reidil seisnud ligi 40 meetrit pikk Oskar uppus umbes kümmekonna meetri sügavusse vette.

Pao sõnul on ta nüüdseks välja uurinud, et laev hukkus siiski seetõttu, et mootorpurjekas sai pommitabamuse Saksa lennukilt. “Sakslased pommitasid kõiki laevu, mis võisid olla potentsiaalsed põgenikelaevad,” selgitas mereajaloolane. Oskar sai pommitabamuse 15. septembril 1941 ning plahvatuse tagajärjel sai surma ka üks meeskonnaliige.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare