Identiteedivargus muutub kuriteoks

 (1)

Justiitsministeerium eelnõuga sätestatakse kuriteona identiteedivargus ning täpsustatakse vastutust lennuohutusvastase ründe eest.

Justiitsministeeriumi nõuniku Markko Künnapu sõnul praeguste seaduste kohaselt identiteedivargus karistatav ei ole, kuid vajadus täiendava kaitse järele selles vallas on tekkinud küll, teatas justiitsministeerium Päevaleht Online’ile.

Künnapu sõnul on eelnõu järgi teise isiku identiteedi volituseta kasutamise ehk identiteedivarguse puhul kuriteoga tegemist siis, kui ilma nõusolekuta teise isikuna esinemise tulemusena on teise inimese õigustele või huvidele kahju tekitatud või see on toime pandud muu kuriteo varjamiseks.

Samuti muutub karistatavaks eelpool nimetatud eesmärgil identiteeti puudutavate andmete edastamine ja nendele juurdepääsu võimaldamine.

Näiteks toob Künnapu siinkohal ka Eestis aset leidnud juhtumeid, kus keegi teeb teise inimese isikuandmeid ja fotosid kasutades konto suhtlusportaalidesse ning esineb seal siis selle teise isikuna.

„Läbi taoliste n-ö libakontode siis esinetakse selle teise isikuna ning kahjustatakse tegeliku isiku mainet, huve või õigusi,“ selgitas Künnapu. „Samuti kuuluksid siia alla juhtumid, kus keegi avaldab teise isiku nimel solvavaid ja laimavaid artikleid või peab teise isiku nimel solvava ja laimava sisuga blogi.“

Pilootide pimestamisest saab kuritegu

Lisaks laiendatakse eelnõuga lennuohutusvastase ründe kuriteokoosseisu. Nimelt sätestab kehtiv seadus vaid piiratud juhtumid, millal lennuohutusvastane rünne on karistatav kuriteona.

Künnapu sõnul on nii maailma praktikas kui ka Eestis näiteks aset leidnud mitmeid juhtumeid, kus vabalt tsiviilkäibes olevate laseritega sihitakse maanduvaid või lennuväljal ruleerivaid õhusõidukeid ning pimestatakse neid juhtivaid piloote.

Eelnõuga kohaselt loetaks ka taoline tegevus lennuohutusvastaseks ründeks ja seega kuriteoks juhul, kui isik tegutses eesmärgiga kahjustada lennuohutust. 
 

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare