Ilves sõidab 9. mai pidustustele Moskvasse

 (5)
Ilves sõidab 9. mai pidustustele Moskvasse
Rene Suurkaev

President Toomas Hendrik Ilves teatas, et kavatseb osaleda 9. mail Teise maailmasõja Euroopa lahingute lõpu aastapäeva üritusel Moskvas.

Riigipea otsusele eelnes president Dmitri Medvedevi isiklik kutse, mille andis üle Venemaa suursaadik Eestis, seisis presidendi kantselei kodulehel.

Ilves selgitas, et sõidab Moskvasse mälestama koos teiste Euroopa riikidega selle sõja kõiki ohvreid.

President Ilves ütles jaanuaris Päevalehele antud intervjuus, et Teine maailmasõda oli paljude riikide võitlus ühe kurjuse vastu.

"Igal Euroopa riigil ja rahval oli selles sõjas oma saatus. Mu meelest oleks vale, isegi pentsik kellelegi tema võitu ette heita. Meie ju oleme uhked oma Vabadussõja võidu üle, venelased oma võidu üle Teises maailmasõjas," rääkis ta. 

"Sõja lõpust mööduv aeg võiks olla piisav, et leida oma mälestuste, tunnetuse ja teadmiste ühisosa. Euroopa Liidus öeldakse niisugusel puhul: meie ajalugu on teie ajalugu ning teie ajalugu on meie ajalugu. Ja viimane suur sõda oli meile kõigile suurte ohvrite sõda, neid ohvreid võiksime ka ühiselt meeles pidada," kõneles Ilves toona.

President nentis, et ühe hirmsaima Euroopas toimunud sõja lõpp oli kümnetele miljonitele eurooplastele suur kergendus.

"Et üks kurjus alistati. Siin Eestis – suures osas Ida- ja Kesk-Euroopas laiemalt – ei saa me aga unustada, et meile lõppes Teine maailmasõja paljuski ligi pool sajandit hiljem. Me ei saa seda ega oma ohvreid unustada ka siis, kui niisugune mäletamine on kellelegi vastumeelt," jätkas ta.

e-kaubandus konverents