Johannes Kert: Simm spioneeris juba 1990-ndatel

 (9)

Herman Simm tegutses spioonina tõenäoliselt juba 1990-ndate lõpus ja lekitas Soome Eesti kaitseväe juhatajat diskrediteerivat informatsiooni.

 1998. aasta märtsist kuni 1999. aasta mai lõpuni toimus Soome Vabariigi maakaitsekõrgkooli juhtimisel toonase Eesti kaitsejõudude abistamise ehk nn Viro projekti raames erikursus Eesti kaitsejõudude kõrgemale juhtkonnale. Sellel osales teiste hulgas tollane Eesti kaitseväe juhataja Johannes Kert, kes sai just seal aimu, et toonane kaitseministeeriumi üldosakonna riigisaladuse tagamise talituse juhataja Herman Simm on seotud kahtlaste afääridega.

•• Johannes Kert, kas teil on sellest ajast meenutusi praeguste sündmuste kontekstis?

Meile korraldatud erikursuse käigus toimus üks vahejuhtum, mida võib seostada Herman Simmi nüüdseks paljastunud spioonirolliga. Nimelt hilines kursuse algus kokkulepitust mõni nädal. Soome sõjaväelaste puhul on hilinemine ilma ette teatamiseta aga vägagi tavatu. Kursuse lõpus sain sellele selgituse. Nimelt oli Soome lekitatud kuulujutt minu kui toonase Eesti kaitseväe juhataja ebausaldusväärsusest seoses sellega, justkui ameeriklased oleksid otsustanud  mind mitte võtta USA vastavale varem kokku lepitud koolitusele. Tegelikult lükkas tookord USA-ga kokku lepitud koolituse edasi toonane Eesti riigikaitse kõrgem juht president Lennart Meri. Soome vastutaval ametkonnal kulus teatud aeg saadud informatsiooni kontrollimiseks ja kui asjaolud said selgeks, võis erikursus alata. Selgus, et Eesti kaitseväe juhatajat diskrediteeriva informatsiooni levitaja Soomes oli just Herman Simm.

Samal teemal:

•• Praeguses valguses on Herman Simmi tookordne käitumine muidugi arusaadav, kuid mida arvasite asjast tollal?

Muidugi olin alguses üllatunud. Järele mõeldes arvasin, et Simmil on „halvad sõbrad”. Oli ju Simmi sõprade hulgas ka 1997.–1998. aastal tookordses Sõnumilehes halvustava nime „Mängusõja” all ilmunud järjejutu autor.

•• Kas te peate silmas Jüri Kadakut, kelle artikli mõte seisnes peamiselt teie süüdistamises kaitseväe kõigis hädades?

Jah, kuid mitte ainult. Sellesama „Mängusõja” Sõnumilehe poolt ümmarguseks redigeerimata koopiaid levitati kaitseliidus ja kaitseväes. Minule aga tutvustas seda kõigepealt üks välismaalane. Ka seda juhtumit käsitlesin kui katset diskrediteerida kaitseväe juhtkonda nii alluvate silmis kui ka rahvusvaheliselt. Pidasin seda siiski pigem isiklikuks arveteõiendamiseks. Tookord otsustasin ka pöörduda kohtusse oma au taastamiseks. Tegin seda eelkõige eesmärgiga näidata avalikkusele ja ka meie ajakirjandust jälgivatele välissaatkondadele, et olen puhas ning julgen ja tahan ennast ka üldsuse ees avalikult kohtus kaitsta.

•• Kas te Soomes kuuldud Simmi puudutavat infot ka kellegagi Eestis jagasite?

Teavitasin sellest riigikaitse kõrgemat juhti ning seejärel pöördusin enesest mõista tookordse olemasoleva informatsiooniga sõjaväeluure poole ja nõudsin, et asja selgitataks.

•• Kas nad selgitasid?

Jah, muidugi nad asusid tegevusse, kuid see ei ole asi, mida saab niisama lihtsalt käsitleda. Nagu viimase aja sündmused näitavad, ei tule sellised asjad välja üleöö ja iseenesest. Pealegi algas kuu aja pärast minu õpe USA-s ja kui sealt aasta hiljem naasin, tagandati mind kohe kaitseväe juhataja ametist. Seetõttu ei saanud ma edaspidi sõjaväeluuret kontrollida.

Kuna suhted tollase kaitseministeeriumiga ei olnud just roosilised, siis tekkis arvamus, et Simmi tegevust suunab sealt keegi. Kaitsejõudude juhtkonna tõhus koolitamine võis tunduda mõnele ametnikule või ametnikele ohtliku konkurentsina. Edaspidi muutus ju võimatuks heita kaitsejõududele ette asjatundmatust ja see raskendas manipuleerimist.

•• Kas manipuleerija võis olla ka Simm?

Praeguse informatsiooni kohaselt võis tõesti olla ka vastupidi – Simm suunas osava manipuleerijana tookordse kaitseministeeriumi suhtumisi. Levisid ju kuulujutud, nagu tegutseks Vene luure soomlaste tegevuse kaudu Eestis, samuti levis meie ohvitseride Soomes koolitamise kohta halvustav jutt, justkui ei vastaks see meie riigi NATO-püüdlustele. Mõneks ajaks sai sellest isegi ametlik seisukoht, mis on eriti kahetsusväärne. See näitab, et Soome-Eesti kaitseväelist koostööd püüti takistada.

Kohati tundus tollal mõne ametniku tegevus sabotaažina.

Loe veel

•• Peate silmas Simmi? Aga kes need teised on? Kuna olete maininud vaid Simmi nime, siis saan aru, et hoidute teadlikult teiste nimetamisest.

Jah. Ma hoidun nimedest teadlikult, kuna asjad ei ole päris selged. Loodan, et tõe selgitab välja kapo uurimine. Olen huvitatud, et õhk saaks Eestis võimalikult puhtaks ja ka lähiajaloo sündmustele antakse hinnang. Vastasel korral me ei vabane iialgi oma „piduritest”.

•• Mida või keda peate silmas, kui nimetate pidureid?

Pean silmas eelkõige Simmi või temataoliste poolt tagant õhutatavat kapitulantlikku mentaliteeti ja orjameelsust, ka ükskõiksust, mis on olemuslikult vastuolus Eesti riigikaitse eesmärkidega. Jutt kaitsetahtest on võlts ja tobe tühi kõmin, kui see ei tugine tegelikule usutavusele nii oma kodanike, liitlaste kui ka vastase silmis. See ei toimi.

Psühholoogilises sõjas ongi mõjuagentide ülesanne tekitada segadust ja murda tahe.

Norra uurib Simmi tegevust

Herman Simm võis reeta ka Norra saladusi

•• Riigireetmises süüdistatav Herman Simm tegi Eesti teabekaitset üles ehitades tihedat koostööd Norraga ja nüüd on Norra hakanud oma võimalikke kahjusid uurima.

•• „See võib olla väga tõsine asi,” ütles Norra julgeolekuteenistuse NSM-i direktor Geir A. Samuelson Aftenpostenile.

•• Herman Simm tundis nimelt detailselt Norra ja NATO infotehnoloogilisi kaitsesüsteeme, nende seas ka süsteemi Elektrodat, mis kodeerib NATO liikmesriikide salajast infovahetust.

•• „NSM on hakanud kaardistama, millised ja kui tihedad kon­taktid olid NSM-il Simmiga. Sama uuritakse teistes Norra ametiasutustes, kellel on Simmiga kontakte olnud,” selgitas Samuelson.

Herman Simm külastas Norrat ametlikult kahel korral ja kohtus Norra sõjaväe esindajatega. Simmi viimane Norra külastus leidis aset 2004. aastal enne Eesti NATO-sse astumist.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare