Lemmikule keelatud maiused

Ära anna koerale rasvaseid, soolaseid ega liiga vürtsikaid toite. Ära anna konte (kaua keenud süldikondid eriti ohtlikud) ja linnuluid. Kontrolli toidukoguseid – koerad võivad korraga süüa uskumatult palju, sest looduse poolt on kaasa antud käsk: süüa tuleb siis, kui toitu on.
Kui viis kilogrammi kaaluv koer sööb korraga 25 grammi juustu, siis see on võrdne sellega, kui täiskasvanud naine ahmiks endale sisse järjest kolm ja pool hamburgerit.
Ära jäta koerale kättesaadavasse kohta kerkivat saiatainast. Kui su koer selle nahka paneb, siis ta saab kergitusainetest seedehäired.
Šokolaad ja ksülitool on inimestele ohutud, kuid loomadele ohtlikud. Šokolaad sisaldab lemmikloomadele mürgist ainet teobromiini. Kõige ohtlikumad on tumedad šokolaadid, sest nendes on kakao osakaal eriti suur. Mida tumedam on šokolaad, seda ohtlikum. Kümne kilogrammi kaaluv koer võib saada teobromiinimürgistuse, kui ta on söönud ära u 75 grammi tumedat šokolaadi või ligi 440 grammi piimašokolaadi.

Šokolaadimürgistuse tunnused on südame pekslemine, hingeldamine, oksendamine, süljevool,  kõhulahtisus, hüper­aktiivsus, krambid, lihaste värinad või teadvusekaotus. Tunnused ilmnevad tavaliselt mõne tunni jooksul, kõige hiljem ööpäeva möödudes.  
Teobromiinile ei ole olemas neutraliseerivat ainet. Kui su koer on söönud šokolaadi, siis katsu ta saada oksendama ja anna talle söetablette ning pea edaspidise suhtes nõu oma loomaarstiga.
Ksülitool suurendab koera organismis insuliini tootmist ja põhjustab seega kiire ja eluohtliku veresuhkru languse. Mürgistustunnused on oksendamine, väsimus, värinad, krambid, närvilisus ja nälg. Koer vajab kiiret loomaarsti abi. Kui koer on kodus veel teadvusel, siis esmaabiks anda juua suhkruvett või hõõruda igemetele mett.
Ohtlikud on veel ka makadaamia pähklid, rosinad, viinamarjad ja avokaado. Sibulat ja küüslauku sisaldavate toitude söömine ei põhjusta kohest mürgistust, kuid pikema aja jooksul suurtes kogustes söömine kutsub esile aneemia ehk kehvveresuse.

Kuused, lilled, ehted

Kutsikad armastavad kuuseehteid, vapramad kassid ronivad kuuse otsa. Kui kodus on kutsikas, siis alusta kuuse kaunistamist sealt, kuhu kutsikas ei ulatu. Kuuse võib kinnitada vahelduseks ka lakke.
Mõnikord pakub loomadele huvi närida kuuseoksi või lakkuda okkaid. Kuuseokkad ei seedu ja võivad põhjustada soolesulguse.
Kassid võivad põlevad küünlad ümber lükata ja koerad hoopis küünlad nahka pista. Parafiin pole mürgine, kuid koer saab sellest suutäiest kindlasti  kõhulahtisuse ja kes tahaks kogu jõuluõhtu koeraga väljas jalutada.

Pakipaelad tuleb ära korjata, et neid ei saaks mänguhoos alla neelata. Loomaarstid on leidnud koerte kõhust uskumatuid asju: pakipaelu, singivõrku, jõuluehteid, jõulukarda, šampanjakorke jne.
Ammutuntud jõululilledest on lemmikloomadele mürgised jõulutäht, ratsuritäht, hüatsint ja tulp. Ratsuritähe, hüatsindi ja tulbisibulate söömine kutsub esile oksendamise, kõhulahtisuse, depressiooni, isutuse, värinad. Loomadele pakutakse vett ja antakse aktiivsütt.
Jõulutähe närimine toob lisaks eelnevatele sümptomitele kaasa ka limaskesta ärrituse. Looma suu tuleb hoolikalt loputada, anda aktiivsütt ja vajaduse korral võtta ühendust arstiga. Mõningatel juhtudel, kui söödud taimeosade ja looma kehakaalu suhe on looma kahjuks, tuleb teha maoloputus.
Praegu müügil olevatest taimedest on veel mürgised iileks ehk astelpõõsas ja puuvõõrik, väga mürgised on must lumeroos ja koralltomat. Musta lumeroosi närimine põhjustab kõhuvalu, oksendamist, verist kõhulahtisust ja närvinähte. Koralltomati ilusad punased marjad on väga mürgised ja lisaks lemmikloomadele tuleb nad asetada ka lastele kättesaamatusse kohta, kuna marjad näevad välja ahvatlevad ja lausa kutsuvad ennast suhu pistma.

Ilutulestiku raketid sisaldavad mitmeid kemikaale. Allaneelatult võivad need esile kutsuda mao- seedetrakti ärritust nagu oksendamine ja kõhuvalu, aga ka verist kõhulahtisust. Rasketel juhtudel ka värinaid, tõmblusi ja krampe, neerupuudulikkust, kollatõbe, luuüdi muutusi ja hingamisraskusi, näopiirkonna ja suu põletust ning silmade ärritust. Allanaeelamisel mitte kutsuda esile oksendust.
Seega – oleme tähelepanelikud ja ärme laseme õnnetustel juhtuda. Rahulikke jõule kõigile karvapallidele ja nende omanikele!

Esmaabi

Kui ohtliku aine neelamisest on möödas alla paari tunni, siis proovi loomal oksendamist esile kutsuda. Tühja kõhu puhul anna enne natuke pehmet toitu.
Kõige käepärasem on näpud kurku suruda, kui see ei aita, siis kodustest vahenditest sobib oksendamise esilekutsumiseks sool. Soola tuleks sõltuvalt koera kaalust talle keelepärale panna – iga 10 kilogrammi kohta üks teelusikatäis soola ja seejärel anda koerale natuke vett juua. Tähelepanu: kui sellise soolakoguse peale koer oksendama ei hakka, siis soola juurde anda ei tohi.
Kui kodus juhtub olema  kolmeprotsendilist vesinikülihapendit, siis anda koerale iga 10 kilogrammi kohta viis milliliitrit iga kümne minuti järel, kuni loom oksendab.

Oksendust ei tohi esile kutsuda, kui...
1) tegemist on söövitava ainega (hape, leelis, tugevatoimeline puhastusvahend). Pühi ja loputa suud veega ja jooda vett, piima, üks supilusikatäis toiduõli või munavalge;
2) loom on väga loid või teadvusetu;
3) on tegemist petrooleumi sisaldava produktiga;
4) koer on neelanud terava eseme – sel juhul võib sööta kiudainerikast toitu, lootuses, et see keerdub terava eseme ümber ja kahjustused on väiksemad.
Pärast oksendamist või juhul, kui  sul ei õnnestu oksendamist esile kutsuda, anna koerale söetablette. Söetabletid on tõhusad ja turvalised ning takistavad enamiku kahjulike ainete imendumist. Koerale anda üks-kaks grammi kilogrammi kohta – see tähendab, et 40–50 tabletti kümnekilosele koerale. Tablette on hea anda piimaga.
Pärast esmaabi andmist võta alati ühendust loomaarstiga.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena