Keeleteadlane: eestlaste geenid suguluses lätlaste ja leedulastega

 (69)
Keeleteadlane: eestlaste geenid suguluses lätlaste ja leedulastega
Malev Toom

Soome-ugri idapoolsel algkodul polegi tõestust Soome-ugri rahvad olid algul tavalised eurooplased
Turust pärit foneetika emeriitprofessor Kalevi Wiik pidi enne pensionile jääma, kui söandas mullu välja tulla täiesti uue keeleteadusliku teooriaga raamatus “Eurooppalaisten juuret”.

Raamat lükkab ümber traditsiooniliste keeleteadlaste seletused soome-ugri keeltest ning on põhjustanud ulatuslikke diskussioone. Wiiki teooria põhjal ilmneb, et soome-ugri idapoolsel algkodul polegi teaduslikku tõestust ja need rahvad olid algselt tavalised eurooplased.

Teooria uudsus seisneb eri teadusalade sünteesis – järeldused tehakse geneetika, arheoloogia ja keeleteaduse põhjal. Wiiki töögruppi kuulub ka hulk Eesti teadlasi.

Eile pidas Wiik oma teooriast loengu Tartus ja täna kell 15 Tallinna Pedagoogikaülikoolis.

Teie raamat on teisitimõtleja raamat ja ajendanud rohkeid vastuolulisi vaidlusi. Kuidas seda ise kommenteerite?

Negatiivne kriitika seda raamatut õieti ei puudutagi. Näiteks pole öeldud, et see või teine kaart on vale. Inimesed on lugenud minu varem kirjutatud artikleid, käinud minu koduleheküljel ja öelnud selle põhjal, et olen hull. Mind on süüdistatud natsismis, stalinismis, on tehtud isegi Saddam Husseini käsilaseks.

Mõistetamatu on, et teadusinimesed on kaotanud täielikult mõõdutunde. Järgmiseks peaks siis mõtlema, miks nii on juhtunud? Mõtted, mis selles raamatus esile tuuakse, on nii pöördelised, vana mõtlemismall pühitakse ära. Ja sellega traditsioonilised keeleuurijad ei nõustu.

Kuna see puudutab nende omi töid?

Jah, see on nagu neilt vaiba alt ära tõmbamine.

Ja te julgesite seda teha?

##Kuna olen pensionil ega otsi enam kunagi tööd. Olin õpetanud traditsioonilisel viisil 20-30 aastat. Kogu aeg, kui õpetasin, et eestlased ja soomlased on tulnud Volga-aladelt, mõtlesin, et see ei või olla tõsi, aga õpetan siiski edasi, kuna nii peab tegema. Siis kui sain pensionile, mõtlesin, et nüüd tõmban joone alla ja räägin, kuidas asjad tegelikult on.

Siis selle asemel, et minna oma esivanemate jälgi otsima Volga-aladele, peaksime nüüd hoopis baskide maale minema?

Päriselt mitte. Kui öeldakse, et on tuldud Volga-aladelt, siis see tähendab, et umbes 5000 aastat tagasi.

Ütlesite, et kui keeleteaduses näeb umbes 6000 aasta taha, siis geneetikud pääsevad koguni 100 000 aasta taha?

Veelgi kaugemale, sadadesse tuhandetesse aastatesse.

Seda ei suuda inimene enam ette kujutada.

Geneetikud pääsevad Aadami ja Eevani. Neil on tõesti geneetiline Aadam ja Eeva, esimesed inimesed, kes elasid umbes 150 000 aastat tagasi Aafrikas. Geneetikud suudavad ka otsustada, mil moel nüüdisinimene liikus umbes 40 000 aastat tagasi Lähis-Ida aladele, Iisraeli ja Iraaki, ja sealt edasi Euroopasse.

Milliseid järeldusi geneetika, arheoloogia, ja keeleteaduse sümbioosina on sündinud?

On sündinud tervikpilt. Mille sünteesi on päris raske mõista ühe ala inimesel, eriti keeleteadlasel. Sellepärast, et keeleuurija liigub nii hilises ajas. Kui mina esitan kümnete tuhandete aastate tagustest keeleasjadest versioone, siis need on alati oletused, need pole faktid. Ja just see ärritabki keeleuurijaid.

Mis mõttes teie oletused siis revolutsioonilised on?

Just selle kolme teadusala ühendamise mõttes. Enne räägiti, et eestlased ja soomlased on tulnud Volga-aladelt. Siis oli keeleteaduse sõna see, mis otsustas kõik. Kuigi arheoloogid ja geneetikud ei leidnud mingeid tõendusi sellest. Nüüd, kui hakkab paistma, et see ei pea paika ja otsustav sõna on geneetikutel, ärritab see loomulikult keeleuurijaid. Nendelt võetakse justkui käsutamisõigus ära.

Ja elutööd, mis ulatuvad aastasadade taha.

Kuna ei pidanud paika.

Vastased on teid süüdistanud, et olete liialt oma teooriat turundanud.

See siin ei mõjuta. Kui geneetik annab tõenduse, siis DNA-uurimuse tulemused pole enam oletused. DNA tõendus on kindel nagu isaduse tuvastuse puhulgi.

See on fakt, seda ei saa eitada. Siis ikka ilmneb, et meil on Euroopa juured?

Mis on Euroopa? Meil on praegu arusaam Lääne-Euroopast. Kuid see pole alati olnud nii selge. Üks kaart minu raamatus näitab just seda, et meie algkodu oli Ukrainas, siis kui põhja pool oli jää. Kui läks soojemaks, siirdusid inimesed põhja poole, läks jälle külmemaks, tuldi lõuna poole. Nii käis see kümneid kordi, enne kui paikseks jäädi.

Vana õpetuse järgi aga tulime 3000 aastat eKR Volga-aladelt. Sellist liikumist võis ka olla, kuid see oli rohkem sisemaa liikumine. See ei olnud enam otsustav, kuna rahvas oli sama algupära mis Ukraina aladelt.

Loe veel

Otsustav on siis see, et teie teooria ulatub kaugemale?

Jah, geneetikute abiga, ja see on oluline. See on point, nii peab ju tänapäeval ütlema. Geneetikud on aidanud sellele kaasa.

Aga see kõik toimus keelemeeste jaoks liiga kiiresti?

Tegin seda meelega. Tahtsin, et tuleks šokk.

Kui kaua töö aega võttis?

Umbes viis aastat. Mul on Eestis kaks olulist inimest, kes ohjavad kahte ala – geneetikat ja keeleteadust. Need on Richard Villems ja Ago Künnap.

Saan Riksilt (Richard Villems – toim) iga nädal infot, mida vajan. See on erinev humanitaaridest, kes ei räägi, mida nad on uurinud. Riks jagab tulemusi kahel käel. See on tähelepanuväärne. Ta ei karda. Selles mõttes on ka Ago Künnap väga eriline, ka tema ei karda, et talt varastatakse infot.

Villems pani ette, et tõlgime selle raamatu eesti keelde ja jagame seda Eesti gümnaasiumides tasuta. Praegu käivad läbirääkimised Ilmamaaga, proovitõlge on valmis.

Mida inimene veel avastab geneetika ja teiste alade sümbioosis?

Nüüd, kui geneetika saab üha olulisemaks, hakatakse üha rohkem rääkima geneetilisest sugulusest. Eestlaste geneetilised sugulased on lätlased, leedulased.

Aga see ju ei meeldi meile.

See kohustab mõtlema, et neil aladel on toimunud keelevahetus. Et lätlased on varem rääkinud eesti ja liivi keelt. Aga kui põllumajandus tuli, vahetasid nad keelt ja hakkasid rääkima indo-euroopa keelt, küll liivi-eesti viisil ja vigadega. Nii sündis läti keel. See on kindel, see on nii.

Samalaadseid näiteid on ka nüüd?

See on nii kogu aeg olnud. Kõik romaani rahvad, prantslased, hispaanlased ja teised, rääkisid ju 2000 aastat tagasi ladina keelt, mida taheti õppida samamoodi, nagu noored tahavad nüüd inglise keelt õppida. Vana keel kadus ja sündisid uued.

Traditsioonilised keeleteadlased mõtlesid, et see on üksikjuhtum, kuid mina väidan, et nii juhtub pidevalt.

Ja seda peetaksegi uueks nägemisnurgaks.

Täiesti. Ja see ärritab.

Millest räägite Tartus ja Tallinnas?

Esitan kuus küsimust, mille põhjal ilmnebki kogu Euroopa ajaloo üldine pilt, mis on ka minu raamatu eesmärk.

Mis on põhiline Euroopa arengut mõjutanud jõud? Põllumajandus.

Indo-euroopa keel on siirdunud kogu aeg põhja poole, aga siit järeldub ka, et meil, soome-ugrilastel on varem olnud palju laiem piirkond, kus oleme elanud, kui nüüd. See “kaotus” põhja poole on toimunud kogu aeg. Meie oleme kaotajad, indoeurooplased on võitjad. Piirialade rahvas kaotab alati.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare