Kas eile seagripi tüsistuste tõttu surnud 13-aastasel Harjumaa poisil võis olla kopsupõletik? „Ei oska praegu lõplikku vastust öelda, lahangu tulemusi pole meile teatatud,“ kommenteeris Eesti Päevaleht Online’ile Tallinna kiirabi peaarst Raul Adlas.

Teatavat populatsioonirühma tabab gripp sagedamini, kuid ohtlikuks võivad osutuda tüsistused,“ selgitas Adlas. „Haiguse või kaasasündinud terviserikke tõttu on mõni organ nõrgem. Haigusprotsessid võivad drastiliselt süveneda, vahel isegi niipalju, et patsienti päästa ei ole võimalik.“

Tavaliselt on gripp Adlase sõnul võtnud vanemate, juba mõne muu haiguse või terviserikkega inimeste elusid.

„Uue haiguse puhul on tavaline see, et tabab tüsistustega nooremaid inimesi,“ rääkis Adlas, kelle sõnul võib ka noore inimese organismis olla puudulikkusi, mis pole veel välja tulnud. „Eriti noorematel inimestel võivad need olla varjatud.“

Kuni 15-aastased inimesed ning vanemad, kellel on raske krooniline haigus – diabeet, neerupuudulikkus, südamepuudlikkus – on Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) arstidele antud juhendi järgi need, keda uus gripp võib raskelt tabada.

Tavaliselt läheb üle viie-kuue päevaga

„Millekski eriliseks valmis olla pole võimalik, kuna pole meditsiiniliselt kogu rahva skaneerimise võimalust, kellel mis häda on,“ ütles Adlas, kelle sõnul jääb lootus perearstide ja teiste arstide tavapärasele tööle, kes peaksid oma patsientide vaevusi ära tundma. „Suurem jagu inimesi põeb gripi kergelt läbi: viie-kuue päevaga on palavik läinud. Ainult üksikutel inimestel kulgeb haigus raskemalt.“

Möödunud reede seisuga oli Eestis 269 kinnitatud seagripi juhtumit, kokku on tervisekaitseinspektsiooni andmetel gripihaigeid üle 400.

Musta stsenaariumi järgi võib kevadeni kestva gripihooaja jooksul seagripi tüsistustesse surra 40 inimest, on sotsiaalministeerium teatanud. See teeks ühtlase jaotuse korral gripihooaja lõpuni mitu inimest nädalas.

Ameerika Ühendriikides surnud kevades saati 540 last

USA tervisekaitseametnike kinnitusel on A/H1N1viirusesse ehk seagrippi surnud alates aprillist 3900 inimest, neist 540 last.

SA haiguskontrolli keskuse (CDC) terviseametnike sõnul nakatus seagrippi poole aastaga 22 miljonit ameeriklast, kellest 98 000 paigutati haiglasse, vahendas Reuters. Selle aja jooksul nakatus seagrippi üle 8 miljoni lapse, kellest 36 000 pidi minema haiglaravile.

„Ma olen juba näinud suuremat surmajuhtumite hulka, kui meil on mõnedel aastatel olnud,“ teatas doktor Anne Schuchat. „Ma arvan, et selles pandeemias võib laste surmade arv muutuda ulatuslikumaks ja palju suuremaks, kui me oleme näinud hooajalise gripi puhul.“

CDC ametnike kinnitusel on USA-d tabanud rängim gripihooaeg alates 1997. aastast. Keskmiselt sureb USA-s hooajalise gripi tõttu 82 last. Samas tõdevad ametnikud, et tegu on laboriandmetega, mistõttu tegelik surmade arv võib olla suurem, kuna andmete kogumine võtab aega. USA tervisekaitseametnikud on veendunud, et gripilaine pidurdamiseks aitab inimeste vaktsineerimisest.

„See, mida me näeme 2009. aastal, on pretsedenditu,“ kinnitas Schuchat. „Gripp on väga tõsine.“

Tavalisel gripihooajal sureb USA-s 36 000 inimest, 200 000 isikut paigutatakse haiglasse. Enamik neist on vanemad kui 65 eluaastat. Samas on suur osa seagrippi nakatunutest 20–29-aastased.

Neli kõige tõhusamat nippi gripi vastu

  • Pese tihti käsi
    see kaitseb sind ja sinu lähedasi viiruste eest. Iga kätepesu kestku vähemalt 20 sekundit. Just kätele jääb kõige rohkem viiruseid ja sealt satuvad need edasi sinu organismi või teistele inimestele.
  • Aevastades või köhides kata nina ja suu varruka või ühekordse taskurätikuga
    sellega hoidud nakatamast teisi enda ümber. Pärast kasutamist viska taskurätik kohe prügikasti. Ära köhi ega aevasta peopessa, sest nii satuvad viirused otse kätele ja levivad sealt edasi teistele.
  • Võimalusel hoidu haigetest vähemalt ühe meetri kaugusele –
    nii ei levi viirused sinuni. Kui sa ise haige oled, hoia teistest inimestest kaugemale, et ka nemad ei haigestuks. Samuti ära kätle, kallista ega musita haige või haiguskahtlusega inimesega.
  • Haigena püsi kodus –
    nõnda ei nakata sa teisi ja saad ise kiiremini terveks. Kui vähegi võimalik, jää haiguse ajal töölt või koolist koju.

Järgida tasub ka neid nõuandeid

  • Esimeste gripinähtude tekkimisel helista oma perearstile –
    tema oskab sind kõige paremini nõustada ja vajadusel soovitada õigeid vahendeid gripinähtude leevendamiseks.
  • Väldi oma silmade, nina ja suu puudutamist –
    nii hoiad viirused endast eemal. Viirused levivad väga kergesti, kui puudutad pisikutega saastunud esemeid või erinevaid pindasid ning seejärel oma silmi, nina või suud.
  • Tuuluta sageli töö- ja eluruume –
    nii saad siseruumides paljudest haigustekitajatest lahti.
  • Ela tervislikult –
    see hoiab sinu immuunsussüsteemi tervena. Maga piisavalt, ole füüsiliselt aktiivne, hoia stress kontrolli all, joo piisavas koguses vedelikke ja söö täisväärtuslikku toitu.

Allikas: tervisekaitseinspektsioon


Infot gripist hoidumise ja uue gripi kohta saab siit