Kindralleitnant Johannes Kert läheb reservi

 (80)
Kindralleitnant Johannes Kert läheb reservi
Terje Lepp

Kaitseväe juhataja kindralmajor Ants Laaneots andis täna õhtul endisele Kaitseväe juhatajale ning Eesti hilisemale sõjalisele esindajale NATO ja Euroopa Liidu juures kindralleitnant Johannes Kerdile üle nimelise Eesti ohvitseri mõõga reservi mineku puhul.

"Tegevteenistusest lahkuv kindralleitnant Johannes Kert on mees, kellega oleme õlg-õla kõrval Eesti riigikaitse huvides tegutsenud 1990. aastast," ütles kindralmajor Ants Laaneots täna Kaitsejõudude Peastaabi hoone ees.

"Kindralleitnant Kert on üheks alusepanijaks nii Eesti Kaitseliidule kui ka Eesti kaitsejõudude taastamisele. Kuperjanovi pataljoni esimese ülemana oli Johannes Kert mees, kes astus otsustavalt ja mehiselt vastu punavägede katsetele säilitada või taastada mingisugune tegutsemisvabadus Lõuna-Eestis. Kindralleitnant Kert oli targa visadusega kaitseväe juhataja Eestile riigile keerulisel ja raskel ajal. Tänu Johannes Kerdi suurele energiale on ellu äratatud ja tegutsevad edukalt Kaitseväe Ühendatud Õppeasutused.

Kindralleitnant Kert on esindanud edukalt ja väärikalt Eestit NATO ja EL peakorterites, tema vaieldamatuks teeneks on NATO esimese oivakeskuse -küberkaitse keskuse rajamine Eestisse," rääkis Laaneots.

Kindralleitnant Johannes Kerdi tegevteenistusest lahkumise auks olid üles rivistatud kaitseväe, Kaitseliidu, maaväe mereväe ja õhuväe liputoimkonnad koos lippudega ning aukompanii, mis sümboliseeris kolme väeliiki, teatas kaitsejõudude peastaap.

Kindralleitnant Kert on olnud kaitsejõudude ülesehituses tegev alates 1990. aastast. Kindralleitnant Kert oli taasloodud Kaitseliidu Tartu maleva esimene pealik ja taasloodud Kuperjanovi pataljoni esimene ülem. Aastatel 1993-1996 oli ta Kaitseliidu ülem ning 1996-2000 Kaitseväe juhataja. 2002-2008 oli Kert Eesti sõjaline esindaja NATO ja Euroopa Liidu juures. Kindralleitnant Kert esitas taotluse tegevteenistuslepingu lõpetamiseks alates 31. jaanuarist omal soovil.

"Minu jaoks on saanud üks ring täis. Lahkumine tegevteenistusest ei tähenda siiski lahkumist riigikaitsest. Jään edasi tegevaks kaitseliitlasena ning olen valmis jagama oma teadmisi ja kogemusi, kui selle järel on vajadust," ütles kindralleitnant Johannes Kert.

Kindralleitnant Johannes Kert on lõpetanud Tartu ülikooli kehakultuuriteaduskonna, läbinud Tartu ülikooli sõjalise kateedri, roodukomandöride kursuse Harkovi kõrgema tankivägede kooli juures, kõrgemate riigiametnike strateegilise planeerimise kursuse George C. Marshalli nimelises Euroopa julgeoleku-uuringute keskuses Saksamaa Liitvabariigis ja Soome Vabariigi maakaitse kõrgkooli Eesti riigikaitse kõrgema juhtkonna erikursuse.

Samal teemal:

Aastal 2000 lõpetas kindral Kert Ameerika Ühendriikide Army War College`i Pennsylvanias.

Kindralleitnant Kert on Marshalli Keskuse auvilistlane, tema nimi on kinnitatud Ameerika Ühendriikide Armee Sõjakolledži (US Army War College) autahvlile.

Eesti riik on tunnustanud kindralleitnant Kerdi teeneid Eesti riikluse taastamisel Kotkaristi II klassi teenetemärgiga. Kindralleitnant Kerti on autasustatud ka Soome Vabariigi Soome Lõvi Ordeni Suurristi, Kaitseliidu Valgeristi II järgu teenetemärgiga ning paljude ametkondlike ja välismaa teenetemärkidega.

President Lennart Meri kutsus 2000. aastal Kerdi ootamatult puhkuselt tagasi ning vabastas ta kaitseväe juhataja kohalt.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare