Tema sõnul olid loomad ülivaevatud olemisega, mis tulenes nii sügavast lumest kui ka toidupuudusest. Oli näha: nad püüdsid paksu lume seest toitu välja kraapida, aga väheste tulemustega. Lambakarjas oli kaks talle. Et saarele oleks talveks lammastele lisatoitu viidud, Maran ei märganud.

“Hämmastav, et nii suur kari jäetakse lisatoiduta talveks saarele piinlema. Sellist loomadega käitumist ei saa mingil juhul õigeks pidada,” arutles Maran.

Koipsi saar asub Jõelähtme vallas. Valla keskkonnaspetsialisti Liisa Tammemetsa andmeil ei tohiks saarel üldse lambaid olla.

Püüdes selgust saada, kes on saarel vaevelnud lammaste omanik, saatis Tiit Maran veterinaarteenistusele ühe lamba foto, millel näha kõrvas olev registrinumber. “Registri järgi tuli välja, et selle numbriga lammas pidanuks asuma hoopis Saaremaal,” selgitas oma hämmingut Harjumaa veterinaarkeskuse peaspetsialist Andres Tuvi.

Saaremaa veterinaarkeskuse juhataja Toivo Jürisson nentis, et tegelikult ei tohiks sellist lammast üldse olla. Ta selgitas, et selle numbriga lammas müüdi 2003. aastal Raimo Kägule, aga Kägu ei võtnud looma tõenäoliselt arvele. Aastal 2005 kanti loom kui teadmata kadunu arvelt maha. Tõenäoliselt ootab nüüd lambaid Kägule müünud Abruka lambapidajat Vambola Lepikut valeandmete esitamise eest väärteomenetlus koos võimaliku rahatrahviga.

Lepik ise põhjendas juhtumit inimliku eksitusega. Ta lisas, et lambad peavad talv läbi väljas kenasti vastu, aga vajavad kindlasti lisasöötmist.

Kägu ei räägi

Eesti Päevaleht soovis ettevõtja Raimo Kägult teada saada, kas ka ülejäänud tosinkond Koipsi saarel olevat lammast kuuluvad talle. Kägu keeldus Eesti Päevalehega suhtlemast. Aasta lõpul väitis Kägu, et ta on lambapidamise lõpetanud ning loomad Koipsilt ära toimetanud.

Varem oli Kägu saarele püstitanud tara, et hoida lambaid eemal protestivate maaomanike valdustest. Koipsi saare lambakasvatus tõusis avalikkuse tähelepanu alla mullu juunis, kui Eesti Päevaleht hakkas seal toimuva vastu huvi tundma. Seni polnud Raimo Kägu ega ka keskkonnaametnikud reageerinud maaomanike ligi pool aastat kestnud protestile saare reostamise kohta. Poliitik Kristiina Ojuland, kes end varem koos Käguga lambakasvatajana tutvustas, distantseerus asjast kohe, kui probleemid tekkisid.

Mullu aprillis hukkus saarel samuti lambaid. Maaomanik Aarand Roos pildistas siis seitset korjust ja andis nendest teada nii keskkonnaametnikele kui ka loomakaitseseltsile. Suve lõpuks keelati saarel lambapidamine.

“Keskkonnateenistus on hinnanud ümber oma varasema seisukoha lammaste karjatamise lõpetamise kohta Rammu sihtkaitsevööndis ning kooskõlastanud lammaste karjatamise,” teatas eile keskkonnainspektsiooni avalike suhete nõunik Leili Tuul.