Kotkauurijad hakkavad harulduste pesi õhus otsima

 (1)

Motovarjuga leiab suured ja väikesed pesad üles kerge vaevaga, et need kaitse alla võtta.

Eesti kotkaste ja must-toonekurgede uuringud tõusevad peagi sõna otseses mõttes uutesse kõrgustesse. Nimelt otsustas keskkonnainvesteeringute keskus eraldada meie haruldaste tiivuliste hea käekäigu eest seisvale kotkaklubile ligi 6400 eurot (100 000 krooni), millega klubi soetab seni avastamata kotka- ja must-toonekurgede pesakohtade linnulennult otsimiseks spetsiaalse motovarju.

Klubi liige Gunnar Sein rääkis, et praegu on avastamata pesade otsimine väga raske. „Kui tahame kuskilt rabast üksikute vaatluste põhjal pesa leida, siis olenevalt liigist võib karmimate tingimuste korral selleks kuluda nädalaid,” osutas Sein. „Kui kuskil metsatuka kohal nähakse lindu lendamas, minnakse seda kontrollima.” Seega tuleb kotkameestel kahtlust äratanud metsatukkade kontrollimiseks mõnel päeval isegi kuni veerandsada kilomeetrit läbi vantsida.

Sisuliselt langevarjust ja lendaja selga kinnitatavast mootoriga propellerist koosneva motovarju soetamisel muutuvad pesaotsingud tunduvalt lihtsamaks, kiiremaks ja ka vähem kulukaks.

Sein viitas, et väikese kiirusega otse puulatvade kohal tiirutades on võimalik suhteliselt kerge vaevaga nii suuremate kui ka väiksemate risupesade asukohad välja peilida, seda eriti hõredama puistuga rabaservades ning üksildastel ja ligipääsmatutel rabasaartel. „Kõige kergemini peaks õhuotsingutega välja tulema tavaliselt otse puulatvades asuvad kalakotkapesad. Samuti kaljukotka- ja merikotkapesad,” märkis Sein.

Ta lisas, et kevadeks on motovari olemas ja enne kotkaste pesadele asumist saab sellega ilmselt ka esimesed lennud teha. Pesitsusajal haruldasi tiivulisi motovarjuga puude kohal põristades häirima ei hakata.

e-kaubandus konverents
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare