Lastestaadioni korrastamine seisab omanike veniva maavaidluse taga

 (2)
Lastestaadioni korrastamine seisab omanike veniva maavaidluse taga
Söötis lastestaadionile Suur-Ameerika ja Väike-Ameerika tänava vahel võiks pärast omandiküsimuste lahendamist tulla moodne trikipark.Rene Suurkaev

Ministeeriumi tagusele lastestaadionile võib tulla noortele vaba aja veetmiseks rulapark.

Tallinna spordi- ja noorsooameti juhataja Rein Ilvese arvates võiks Suur-Ameerika ja Väike-Ameerika tänava vahel rahandusministeeriumi taga asuvast staadionist saada mõnus spordikompleks. Plaani teostumiseks aga on kõigepealt vaja lahendada omandiküsimused.

„Lastestaadioni senine aktiivne kasutamine on seiskunud maa omandiküsimuse vaidluse tõttu. Seetõttu on raske ka pikemaajalisi plaane teha. Soovime lastestaadioni maa-ala edasi kasutada spordi tegemise ja vaba aja veetmise kohana,” kirjutas Rein Ilves linnavaraameti juhatajale Einike Urile.

„Et maa on munitsipaliseerimata, siis ei ole linnal seal õigust teha midagi muud kui vaid heina niita ja prügi korjata,” rääkis Ilves. Staadion, mida mõned aastad tagasi kasutasid ka üm­berkaudsed koolid, näeb praegu välja pigem heinamaana.

Vaidlus 1991. aastast

„Mina näen, et seni, kuni sellele alale tehakse detailplaneering, võiks seal olla vaba aja veetmise keskus tänavakorvpalliväljakute ning rulluisu- ja jalgratta-trikipargiga,” avaldas ta lootust. Kui sinna kunagi omandiküsimuste lahenedes detailplaneering tehaksegi, loodab noorsooameti juhataja, et ala võiks jääda sotsiaalmaaks, et spordikompleks ei peaks olema ajutine.

„Lastestaadion paikneb 17 endisel kinnistul, millest kuue kohta esitatud maa tagastamise taotlused on lahendamata. Nõutakse maa tagastamist ja ei ole nõustutud maa kompenseerimise avaldust esitama,” ütles linnavaraameti osakonna juhataja Alo Brandt, kelle sõnul on küsimus üleval juba 1991. aastast nagu kõik teisedki õigusvastaselt võõrandatud vara tagastamise juhud.

Lähiajal saadab linn Harju maavanemale krundi piiride paikapanemise ettepaneku siiski kooskõlastamiseks ja lisab sellele maa tagasinõudjate seisukohad. Kui maavanem linna pakutuga nõustub, siis on võimalik jätkata maa linna omandisse vormistamisega.

„Pärast maavanema otsust anda lastestaadioni maa linnale on võimalik määrata tagastamata jäävate maatükkide suurus ja selle eest makstav kompensatsioon. Endiseid kinnistuid ei sundvõõrandata,” selgitas Brandt. Maa tagasinõudjail on oma umbes 7200 ruutmeetri eest lootus saada riigilt 125 kr/m² ehk kokku ligi 900 000 krooni.

Millal omandiküsimused ühele poole saada võiks, ei ole veel selge.

Kõrghoone kerkimist ei takista

•• Spordi- ja noorsooameti soov rajada rahandusministeeriumi taha moodne noorte vabaajakeskus on täiesti omaette projekt, jättes puutumata Riigi Kinnisvara AS-i (RKAS) plaani ehitada ministeeriumihoone ja staadioni vahele veel üks kõrghoone.

•• Linna pressiesindaja selgitas, et selle kinnistu detailplaneering ei hõlma staadioni maa-ala ja Suur-Ameerika tn 1 / Väike-Ameerika tn 2 kinnistule võib endiselt ehitada 14-korruselise büroohoone.

•• RKAS avaldas juba neli aastat tagasi kava, mille järgi soovitakse rahandusministeeriumi maja taha ehitada veel üks kõrghoone, kuhu võiks tööle asuda majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, mis seni tegutseb vanalinnas Harju tänaval.

•• Hoonesse võiks tulla umbes  16 000–17 000 ruutmeetrit pinda. Uus, 52 meetrit kõrge hoone ühendatakse rahandusministeeriumi hoonega kahekorruselise sidustiivaga. Et kinnistu Pärnu maantee poolsele osale jääb avalikult kasutatav haljasala, sinna rohkem hooneid ei tule.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare