Olles üleeile visiidil Läänemaal, mille suurim tööandja PKC Eesti teatas äsja tehase sulgemisest, ütles majandusminister Urve Palo, et oleks viimane aeg alustada avatud diskussiooni võimalike regionaalset arengut toetavate maksuerinevuste üle. Rahandusminister Jürgen Ligi vastas sellele eile, et tegemist on üsna mõttetu meetmega.

„Eestis ei ole probleemi diskussioonide avatusega, antud teemas küll aga sellega, et maksusoodustuste lubajad on ka suurimad kulutajad ning jäävad alati suletuks küsimusele, kellel nad makse tõsta kavatsevad ja kuidas see saab olla vastuvõetav Eesti majandusele,” kommenteeris Ligi.

„Regionaalsete maksuerandite tõhusus tillukeses e-Eestis oleks olematu, hind aga väga kõrge. Enamik sellest hinnast langeks manipulatsioonide arvele, sest nii inimeste kui ka firmade aadressimuudatused on sisuliselt hiirekliki kaugusel, mis aga tootmise loogikat kuidagi ei mõjuta,” sõnas ta.

Ligi nentis, et Tallinnast kaugemal on tööjõud ja ka näiteks maa niigi odavam. „Probleem on aga selles, et kaugus turust ja tarnijatest jääb ja see maksab ning puudus on hoopis tööjõust,” lisas ta. „Maksuerandite asemel on aus riiklik investeerimine majanduslikku ja sotsiaalsesse infrastruktuuri ning raha regionaalne ümberjagamine – milleks, muide, on vaja koguda makse.”

Valijate eksitamine

„Riik suunabki raha Tallinnast ja Harjumaalt välja, hoides elukeskkonna kvaliteedi ühtlasema. Aga poliitikud, kes ütlevad, et maksud on majanduse kontsentreerumise põhjus või et nemad saavad inimese eest ära otsustada, kus too elada tahab, kahjuks eksitavad oma valijat,” sõnas Ligi.

„Värske näide on Haapsalust, kus tööjõu vähesus võrreldes suurenenud tellimustega sundis PKC tehast tootmist koondama, kohalik poliitik (Ligi vihjab ilmselt Haapsalu volikogu juhile Jaanus Karilaiule – toim) aga vehib visalt valitsuse suunas sama maksuerandite jutuga, vastutamata millegi eest, mis on kurvas olukorras täiesti küüniline. Soovitan südametunnistust kõigile poliitikutele, kes tahavad korraga kulusid suurendada ja makse vähendada, esitamata ühelgi juhul ühtki arvutust,” ütles ta.

Palo viitas üleeile, et riik ja omavalitsused peavad senisest rohkem keskenduma maapiirkondades ettevõtluse arendamisele ja otsima lahendusi, kuidas luua rohkem töökohti.