Loomakaitsjad rajavad suurt päästekeskust

 (1)
Loomakaitsjad rajavad suurt päästekeskust
----

Tallinna külje alla rajatav loomade päästekeskus abistaks hüljatud ja vigastatud loomi.

Mittetulundusühing PETS tahab rajada Tallinna külje alla suure loomade päästekeskuse, kus eri teenuste pakkumise kaudu abistataks hüljatud ja vigastatud loomi.

Ühingu ühe eestvedaja, Lara Larseni sõnul tahetakse linna külje alla teha selline keskus, kus neljajalgsetel oleksid võimalikult head võimalused oma tervist taastada ja uus kodu leida. “Meile oleksid oodatud kõik koerad, kassid, hobused, linnud – ühesõnaga loomad, kes on omanike poolt hüljatud või kelle inimesed leiavad kuskilt vigasaanuna,“ rääkis Larsen.

3000 ruutmeetrit pinda

Et saada loomade raviks ja hoolduseks ning keskuse majandamiseks raha, üüritakse Õismäelt 10 kilomeetrit Keila poole jääva keskuse osa ruume välja ning pakutakse mitmesuguseid teenuseid. Nii on hoonekompleksi kõrval koerte ja hobuste sõude korraldamiseks suur maneeÏ, väljaüürimiseks talliruumid ja uksed avab ka koerte hotell.

Eestis juba pakutava hobuteraapia kõrval tahetakse keskuses esimest korda alustada ka koerateraapiat, mida kasutatakse koerafoobia ravimiseks ning stressi ja pingete leevendamiseks. “Näiteks kui inimene on tööst väsinud, saab ta koertega koosolemisest ammutada uut energiat,“ selgitas Larsen teraapia põhimõtet.

Samal teemal:

25 hektaril laiuva 3000m2 pinnaga keskuses oleks piisavalt ruumi nii füüsilist kui ka psühholoogilist turgutamist vajavatele loomadele ja lindudele. Kompleksi koerteosa on jaotatud mitmeks sektoriks, kus on eraldi ruumid vanadele koertele ja kutsikatele ning haigete loomade karantiin.

Tallikohtadest üüritakse suurem osa küll välja, kuid teatud kohad on vabad inimeste poolt hüljatud ja halvasti koheldud hobustele. Larseni sõnul ei ole hüljatud hobune tänapäeval mingi haruldus, sest inimesed ostavad suvel moe pärast omale looma, aga talvel ei viitsi tema eest enam hoolitseda ega heina muretseda. “Selliseid loomi on küll, kes elavad kuskil talus keti otsas, ei saa ringi joosta ja on alatoidetud,” lisas ta.

Loomade korralikuks ravimiseks ja steriliseerimiseks on keskusesse kavandatud eraldi loomakliinik. Sinna viiakse steriliseerimiseks ja vajaduse korral ravimiseks ka hulkuvad kassid, kes lastakse pärast seda taas vabadusse. Vigasaanud lindudele tulevad puurid keskuse kõrvale õue.

Praegu otsitakse ehitusele toetajaid, sest loodussõbraliku kompleksi rajamine, kus elektritarbimise vähendamiseks on katusel päiksepatareid ja teised võimalikult rohelised lahendused, läheb maksma umbes 20 miljonit krooni. Eelkõige loodavad loomakaitsjad keskkonnainvesteeringute keskuse peale, kuhu on vastav taotlus ka sisse antud.

Sponsoreid otsitakse ka nii era- kui ka riigifirmade seast. “Toetatakse küll lapsi ja sporti, aga mitte loomi,“ imestab Larsen Eesti firmade ja riigi suhtumise üle. “See oleks tõesti kummaline, kui me paneks keskuse püsti näiteks Kanada või USA rahaga, aga eestlased ei tee oma loomade olukorra parandamiseks mitte kui midagi.”

Tähtis roll ennetustööl

•• PETS-i eestvedaja Lara Larseni sõnul on tegemist täiesti unikaalse keskusega, millel puudub analoog nii Eestis kui ka mujal Skandinaavias. “Meie üks idee seisneb selles, et inimesed viskaks loomi vähem “ära”,” lausus Larsen.

•• Tema arvates tuleb tagajärgede likvideerimise asemel teha senisest rohkem ennetustööd, sest hoopis keerulisem kui hulkuvate loomade kokkukorjamine tänavatelt on töö inimestega, kes on need loomad sinna ajanud. “Vahel ei viitsi koeraomanik oma probleemse loomaga ise tegeleda ega tea ka, kuhu pöörduda – siis pakume ka talle nõustamisteenust,” selgitas Larsen kes-kuse eesmärke.

•• Ennetustöö raames tahetakse korraldada eri loenguid inimeste informeerimiseks ja suhtumise muutmiseks loomadesse, korraldada regulaarseid kampaaniaid loomade steriliseerimiseks ja kastreerimiseks.

e-kaubandus konverents