Mandre: internet on õigusrikkumisi täis

 (4)

Eesti Autoriõiguste Kaitse Organisatsiooni tegevdirektori Erik Mandre hinnangul kasutab Eestis noortest internetti 97%. Samas moodustavad kogu maailma internetiliiklusest pea 24% digitaalvargused.

Täna tähistatakse enam kui 60 riigis turvalise interneti päeva. Lähtudes Euroopa Liidu initsiatiivil läbiviidud uuringust “EU Kids Online” kasutab Eestis internetti 93% 6-17. aastastest lastest, kusjuures 11-14 aastastest 97%. "Uuringu alusel võib väita, et Eestis on rohkem lapsi internetis kui täiskasvanuid. Sellega oleme me noorte interneti kasutuse poole pealt Soomega praktiliselt samal tasemel – Soomes kasutab 94% noortest internetti. Vaid pool Eesti emadest-isadest vestleb lapsega sellest, mida laps võrgukeskkonnas teeb," sõnas Mandre.

"Selline internetikasutuse kõrge tase toob kaasa ka suurema arvu internetiriske, milledega noored võivad igapäevaselt kokku puutuda – identiteedivargused, küberkiusamised, viirused, erinevad rünnakud arvutivõrgus on vaid osa sellest, millega võime igapäevaselt internetis kokku puutuda. Lisaks eelnevale tuleb üheks riskiks kindlasti pidada ka erinevate failivahetuskeskkondade kaudu toimepandud autoriõiguse rikkumisi," lisas Mandre.

Ta tuletas meelde, et iga loometöö loata kasutamine, sealhulgas muusika ja filmide interneti üleslaadimine ja sealt allalaadimine, on seadusvastane käitumine. "Lisaks seadusvastasele käitumisele, on üha sagenev juhus, kus just failivahetuskeskkondade kaudu nakatatakse oma arvuti erinevate viiruste ja nuhkvaradega, mis omakorda aeglustavad arvuti tööd ja seavad ohtu kogu edasise arvutikasutuse turvalisuse."

Monitooringufirma Envisional poolt värskelt läbiviidud uuring näitab, et kogu maailma internetiliiklusest moodustab digitaalvargus ehk autoriõigusega kaitstud teoste ebaseaduslik jagamine 23.8%. "Selline kõrge arv viitab ilmekalt ebaseadusliku käitumise rohkearvulisusele internetis, mis omakorda toob kaasa mitmeid juba eelnevalt mainitud turvariske. Seetõttu on äärmiselt oluline, et lapsevanemad tunneksid rohkem huvi selle vastu, mida nende laps internetis tegelikult teeb," ütles Mandre. "Tõenäosus, et Teie laps jagab arvutis ebaseaduslikke koopiaid filmidest, muusikast ja mängudest ei ole sugugi nii väike, kui esialgu võiks vast arvata."

Vormistage Eesti Päevalehe püsimaksetellimus vaid 30 sendi eest päevas ning nautige Eesti kvaliteetseimat ajakirjandust! Vaata lähemalt »

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare