Männikult leiti 15 tonni lõhkeainet

 (4)
Männikult leiti 15 tonni lõhkeainet
Foto: Veiko Vares

Eelmisel neljapäeval sai pommigrupp teate, et Tallinnas Männikul märgati üht kahtlast tegelast kaevamas. Demineerijad leidsid esialgu käsigranaadi ja natuke lõhkeainet, ent ümbrust uurides tuli päevavalgele aina rohkem, kokku 15 tonni plahvatusohtlikku materjali.

„Järgmisel päeval saime lausa šoki, sest kaevamise ajal hakkas välja tulema üks tükike ja kui me oleme harjunud arvestust pidama grammides, siis see tükike muudkui kasvas ja kasvas, kuni saime aru, et oleme sattunud tonnide otsa,” rääkis ERR-ile päästeameti demineerimiskeskuse juhataja Arno Pugonen.

Kaevetööd kestsid kolm päeva ja üleeile õhtul lasti kogu lõhkeaine Tapal õhku.

Sõjaajaloolane Mati Õun lausus, et lõhkeaine pärines kohapealt, sest esimese Eesti Vabariigi ajal oli Männikul tegutsenud pommide valamise töökoda ja lõhkeaine laboratoorium.

„76 aastat tagasi 15. juunil 1936 toimus seal väga suur plahvatus, kõige suurem õnnetus rahuaegses Eesti Vabariigis, Männiku plahvatus, kus sa surma 63 inimest,” rääkis Õun. Ta lisas, et õnnetuse järel tehas suleti ning jääkide hävitamiseks ilmselt kaugemale ei mindudki, vaid jäeti need sinnasamasse.

Pugoneni sõnul ei ole midagi sellist 20 aasta jooksul Eestist leitud, kuid võib öelda, et see on ka maailma mastaabis väga unikaalne juhtum.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare