Me olime ju valmis, aga ikkagi...

 (18)

Radikaliseerumisohtu on Brüsselis täheldatud aastaid, aga tõsisemad terrorirünnakud on toimunud viimastel aastatel.
Radikaliseerumisohtu on Brüsselis täheldatud aastaid, aga tõsisemad terrorirünnakud on toimunud viimastel aastatel.Foto: REUTERS/SCANPIX

Kuna julgeolekuasutused jälgivad nii paljusid, ei suudeta kõiki rünnakuid ära hoida. Eile juhtunu näitab, et uute rünnakute vastu ei ole mitte ühtegi garantiid.

Pärast 13. novembril Pariisis toimunud rünnakuid hindas enamik Lääne-Euroopa riikide julgeolekuorganeid oma riigi terrorismiohu taseme kõrgeks või väga kõrgeks. Erinev on olnud ainult sõnakasutus. Hollandis on ohu võimalikkus „sisuline”, Suurbritannias „tõsine” ja Prantsusmaal „väga kõrge”. Brüsselis muudeti nädal pärast Pariisi rünnakuid „tõsine ja vahetu” ohutase „tõenäoliseks ja võimalikuks”. Uute terrorirünnakute tõenäosus hinnati suureks.

Kuigi Prantsusmaa ja Belgia julgeolekuteenistused on ühed Euroopa parimad, läheb just nende elanike seast enim võitlejaid Süüriasse ja Iraaki ISIS-e ridadesse. Kõigist lahkunuist tuleb tagasi ainult väike osa ja neist omakorda pisikene osa eesmärgiga toime panna terrorirünnak. Norra islamieksperdi Thomas Hegghammeri uuringutest nähtub, et sellise eesmärgiga pöördus Euroopasse üks üheksast endisest džihadistist. Valdavalt otsustavad võitlema minna noored mehed, kellel on ISIS-est elav ettekujutus, ent vähesed teadmised. Nende naasmise põhjus kipub olema pettumus selles, mida kohapeal nähti. Siiski peavad julgeolekuteenistused alati arvestama võimalusega, et need inimesed võivad riigile tulevikus ohuks muutuda.

Edasi lugemiseks logi sisse, telli digipakett või osta artikkel
0,59 € Osta artikkel
Tutvu maksevõimalustega >>
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare