Merevägi leidis ligi 200-aastase ankru


Eile pärastlõunal tõi mereväe tuukri- ja toetuslaev Tasuja Miinisadamasse arvatavalt ligi 200 aasta vanuse ankru.

Ajaloolise leiu avastas miinijahtija Ugandi oktoobri algul rutiinse harjutuse käigus Väike-Pakri saare ja Paldiski vaheliselt ankrualalt.

Ankru mõõtmed on 3 x 3,6 meetrit, kaal 1,5 tonni. Ankru käpad on valmistatud metallist ja tokk ehk põikpuu puust. Spetsialistide hinnangul võib tegemist olla nn admiraliteedi-ankru eelkäijaga.

„Nii hästi säilinud selletüübilist ankrut Eesti muuseumites ei ole,” ütles muinsuskaitseameti nõunik Maili Roio, kelle sõnul võib ankur olla pärit 19. saj.  algusest. Roio märkis, et ankru teevad unikaalseks just säilinud puidust osad ning kiitis koostööd mereväega. „Infovahetus oli väga kiire ja selle tulemus on nüüd kenasti kuival maal rahvale vaatamiseks ja ajaloolastele uurimiseks.” Meremuuseumi ajaloolase ja lennusadama kuraatori Tiit Einbergi sõnul pole esialgu võimalik öelda, millise riigi laevastikule see ankur kunagi kuuluda võis. „See võib olla pärit ükskõik millise Euroopa riigi laevalt,” märkis Einberg. „Tehnoloogilist vahet selle tüübi ankrutel pole, nii et tõenäoliselt jääb selle päritolu ajaloolastele saladuseks.”

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare