Millega tegeleb Eesti tippteadus 2023. aastani?

 (17)

TTÜ-sse loodava teadmistepõhise ehituse tippkeskuse peamine ülesanne on otsida võimalusi ehitada odavalt ja efektiivselt liginullenergiahooneid. Keskendutakse ka puitmajadele. Jarek Kurnitski sõnul on eestlased liginullenergiahoonete valdkonnas Euroopas e
TTÜ-sse loodava teadmistepõhise ehituse tippkeskuse peamine ülesanne on otsida võimalusi ehitada odavalt ja efektiivselt liginullenergiahooneid. Keskendutakse ka puitmajadele. Jarek Kurnitski sõnul on eestlased liginullenergiahoonete valdkonnas Euroopas esirinnas.Foto: Madis Veltman

39 miljoni EL-i euro eest luuakse Eestisse aastaiks 2016–2023 üheksa uut tippteaduskeskust. Tutvus­tame lühidalt, millega need tegelema hakkavad.

Tallinna tehnikaülikool: teadmistepõhine ehitus ja võrkvärk

Tallinna tehnikaülikoolis said rahastuse kaks tippkeskust. Esimene neist tegeleb ehitusega, mida ootab ees põnev aeg, sest 2019. aastast alates peavad kõik avalikud hooned olema liginullenergiahooned ja 2021. aastast ka kõik muud uued hooned. Liginullenergiahooned nõuavad uusi ehituslahendusi, mille väljamõtlemine ja katsetamine ongi uue tippkeskuse ülesanne.

Energiatõhususe kõrval keskenduvad TTÜ teadlased ka puitmajadele, leidmaks viise, kuidas puitu paremini ehituses väärindada. „Eestis on väga suured metsavarud, suur osa puitmajadest läheb aga ekspordiks ja Eestis neid palju püsti ei panda. Suuresti on põhjus selles, et puitmajade ehitamine on siinsel turul liiga kallis. Vajamegi uuringuid, mis toodaksid ratsionaalsemaid ja efektiivsemaid lahendusi,” selgitas keskuse juht, TTÜ professor Jarek Kurnitski. Tema sõnul on Eesti juba praegu tugev mõlemas valdkonnas – võrdlus käib Põhjamaade kui EL-i juhtivate riikidega.

Edasi lugemiseks logi sisse, telli digipakett või osta artikkel
0,59 € Osta artikkel
Tutvu maksevõimalustega >>
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare