Muinsuskaitsjad: veerand Eesti arhitektuuripärandist on hävimisohus

 (3)
Muinsuskaitsjad: veerand Eesti arhitektuuripärandist on hävimisohus
Priit Simson

Eesti Ajaloomuuseumis avatakse 9. jaanuaril kell 16 koostöös Eesti muinsuskaitse ümarlauaga näitus "Ultima memoria. Eestimaa lagunenud ja hävinenud mälestised".

Avataval näitusel tutvustatakse Eesti mitmekülgset, kuid lagunenud või hävimisohus olevat muinsuspärandit. Teadaolevatel andmetel on Eestis halvas või avariilises seisundis 1156 mälestist ehk koguni 26,3% kõigist arhitektuurimälestistest, teatas Eesti muinsuskaitse ümarlaud.

Näitusel on eksponeeritud mälestised kõikidest Eesti maakondadest ning tähtsamatest linnadest. Objekte on kokku 20. Nende hulgas on mõisaid, elamuid ja tööstusrajatisi 18. sajandist tänapäevani. Esindatud objektid on kaotanud oma funktsiooni ning seetõttu hüljatud ja lagunenud.

Olulise osa näitusest moodustab videoinstallatsioon, mis tutvustab vaatajale intervjuude kaudu muinsuskaitse hetkeseisu. Intervjueeritavate hulgas on näiteks Laine Jänes, Peeter Kreitzberg, Trivimi Velliste, Kalev Uustalu ja Jaan Tamm.

Näituse eesmärgiks on juhtida tähelepanu probleemidele seoses arhitektuuripärandiga. Selleks on tihti omanike teadmatus, kehv muinsuskaitse-poolne teavitustöö, riigi suutmatus abistada ja pakkuda tuge mälestiste omanikele. Sageli ei näe muinsuskaitse omanikes oma partnereid ja liitlasi kultuuripärandi kaitsmisel ja tutvustamisel, seisis muinsuskaitse ümarlaua pressiteates.

Näituse "Ultima Memoria. Eestimaa lagunenud ja hävinenud mälestised" kuraatorid on Eesti muinsuskaitse ümarlaua esimees Mika Orava ja ajaloomuuseumi teadur Olev Liivik. Näituse tekstid on koostanud kunstiteadlased Carl-Dag Lige ja Jarmo Lobjakjas, kujundajad on Margit Randmäe ja Mika Orava, fotograaf Meeli Küttim, videoinstallatsiooni on teinud Eve Ester, Andres Raid, Helene Tedre ja Mika Orava.

Näitus jääb ajaloomuuseumis avatuks 28. märtsini. Aasta jooksul on näitust võimalik näha ka Narvas, Pärnus ja Tartus.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare