Must haruldus ida-mustvaeras jõudis esimest korda Eestisse


Must haruldus ida-mustvaeras jõudis esimest korda Eestisse
Ida-mustvaerasEPL

Eile hommikul sai Eesti haruldaste eksikülaliste nimekiri jälle lisa, kui soome linnumees Timo Pettay vaatles Läänemaal Põõsaspea neemel rändel olevat ida-mustvaerast (Melanitta nigra americana).

Alles esmaspäeval avastati Noarootsis Haversi rannas esimest korda Aasiast siia kanti eksinud kõrbetüll.

Eesti ornitoloogiaühingu juures tegutseva linnuharulduste komisjoni esimees Margus Ots ütles, et antud juhul oli tegu ida-mustvaera kui mustvaera Aasia ja Põhja-Ameerika põhjapoolsematel aladel laialt levinud alamliigi esmasleiuga. Lind oli end sisse seadnud mustvaeraste rännuparves, mis oli rannikule puhkepausi pida­ma maandunud.

Kuna tegu oli mustvaera alamliigi esindajaga, siis uue liigina Eesti nähtud lindude loetellu ida-mustvaeras praegu ei pääse. Lõplikult Ots seda võimalust siiski ei välistanud, sest osa teadlasi peab ida-mustvaerast eraldi liigiks.

Kollane nokk, must sulekuub

Ida-mustvaera tunnusmärkideks on tema musta karva sulekuub ning silmatorkavalt kollase või oranžika kühmuga tume nokk.

Teisipäeval aga nägi Pettay ühes Sampsa Caireniusega mustvaeraste rändesalgas lendamas emast prillvaerast (Melanitta perspicillata), kes satub oma levialalt Põhja-Ameerikast meile väga harva. Juhul kui linnuharulduste komisjon vaatluse kinnitab, on antud juhul tegu neljanda korraga, mil selle liigi esindajat on Eestis nähtud. Vaadeldud linnuliikide kogujad tõdevad, et haruldasi liike ehk ornitoloogide suupruugis rarisid võib peagi veel kohata, sest sügisrände tippaeg on alles

ees.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare