Kinofilmile sarnaneva lahendusega tegu siiski ei ole, kujutist ruumiliseks muutvaid prille ei vajata, kujutise loomiseks kasutatakse hoopis kolmemõõtmelist pilti võimaldavaid monitore. „Kõik skulptuurid skaneeritakse või pildistatakse ja modelleeritakse seejärel arvutisse 3D-na,” selgitas Amandus Adamsoni ateljeemuuseumi juhataja Kätlin Janson. „Monitor näitab 3D-pilti ja filmisarnase lahendusega tegu pole.”

Eksponaadi jaoks modelleeritakse kõik 70 Kumu hoidlates ja näitusesaalides olevat Amandus Adamsoni skulptuuri ja kümme monumentaalskulptuuri üle Eesti. Nende seas nii Tallinnas asuv Russalka kui ka Kalevipoja kuju Tartus. „Suuremad teosed tulevad koos võimalikult täpse ümbruse kujutisega, et vaataja saaks täpsemalt aimu, millises keskkonnas see kuju asub,” ütles Janson.

Endisesse Adamsoni suve-ateljeesse Paldiskis küll ühtegi skulptori teost ei tooda, sest esiteks väiksesse majja kujud ei mahu ja teiseks ei olegi muuseumi haldava Harjumaa muuseumi valduses ühtegi Adamsoni skulptuuri.

Jansoni sõnul on tegu muuseumi jaoks täiesti ainulaadse lahendusega ja ta ei oska otsekohe ka välismaalt analooge tuua. Praegu on tööd järgus, kus kümmekond teost on juba skaneeritud ja neist valmistatakse Tartu firmas 3D Technologies R&D 3D-mudelid. „3D võimaldab kujutise inimesele hästi lähedale tuua, et oleks näha detaile, mida tavaolukorras ei näe ehk sisuliselt võib Russalkale silma sisse vaadata,” sõnas Janson.

Suveateljee on kavas avada novembris, kui Adamsoni sünnist täitub 155 aastat. Mullu alustatud restaureerimistööd on jõudnud faasi, kus välitööd on lõppenud ja majale on paigaldatud tuulelipp. Maja restaureerimistööde üldmaksumus võib ulatuda üle nelja miljoni krooni ja suurem osa rahast on tulnud EAS-i kaudu. Skulptor Amandus Adamson elas oma perega Paldiskis alates 1918. aastast kuni 1929. aastani, mil ta suri. Suve-ateljee on arvatavasti Amandus Adamsoni enda projekteeritud ja osaliselt ka ehitatud.

Suurgildi hoone avatakse 2011

•• Möödunud kevadel remonti läinud ajaloomuuseumi Suurgildi hoones peaks kõigi eelduste kohaselt samuti valmima täiesti uus ekspositsioon, kuid seda tuleb oodata järgmise suveni.

•• „2011. aasta suve hakul avaneb maja külastajatele kahel korrusel paikneva ekspositsiooniga,” selgitas ajaloomuuseumi direktor Sirje Karis. „Juba sisenedes astub külastaja uuenenud maailma, teda juhitakse teemade kaupa suurde saali, kus on välja toodud Eesti ja eestimaalaste identiteedi ja arengu lugu koos eri mõjutustega läbi aegade kuni tänapäevani välja.”

•• Varem oli Suurgildi hoones külastajatele ligipääs ainult ühele korrusele, ent seni kogude panipaigaks olnud keldriruumid avatakse uuendatud hoones täienisti. „See suur pind annab võimaluse avada palju teemasid, mida varem polnud võimalust ruumipuudusel välja tuua,” sõnas Karis.

•• Seni seisab ajaloomuuseumi plaani ees üks takistus – nimelt tuleb sõlmida ehitusleping ja alles seejärel saab hakata renoveerima.

•• Lisaks peab Karise sõnul valmis olema üllatusteks ehituse käigus, sest maja saab tänavu 600-aastaseks.