Narkosurmade ärahoidmiseks on vaja ühiskonna suhtumise muutumist

 (46)

Metadooni jagatakse sõltlastele viies linnas: Tallinnas, Tartus, Narvas, Jõhvis ja Sillamäel. Kas see fentanüüli puhul ka aitab, on aga selgusetu.
Metadooni jagatakse sõltlastele viies linnas: Tallinnas, Tartus, Narvas, Jõhvis ja Sillamäel. Kas see fentanüüli puhul ka aitab, on aga selgusetu.Foto: Mark Šandali

Võitluses narkosõltuvusega napib poliitilist tahet, raha, kogemusi ja teaduspõhist lähenemist. Narkosõltlaste ravisse suhtub tõrksalt nii ühiskond kui ka meditsiinipersonal.

Viimase 16 aastaga on Eestis narkootikumide tõttu surnud ligikaudu 1600 inimest, see tähendab keskmiselt 100 inimest aastas. Enamasti on põhjuseks fentanüül. Eesti on fentanüüli leviku poolest maailmas ainulaadne riik, sest kuskil mujal pole see kange opioid riigi populaarseim narkootikum. Ohtliku aine küüsis on hinnanguliselt kuni 10 000 Eesti elanikku, mistõttu on seda narkootikumi nimetatud ka Eesti rahvusuimastiks.

Eesti on narkosurmade poolest Euroopa tipus. Siiski ei saa narkootikumidest tingitud probleeme eraldi käsitleda, sest ka HIV leviku üheks peamiseks põhjuseks peetakse just fentanüüli manustamiseks kasutatavaid süstlaid. HIV-haigusesse ehk aidsi sureb keskmiselt 50 eestimaalast aastas.

Edasi lugemiseks logi sisse, telli digipakett või osta artikkel
0,59 € Osta artikkel
Tutvu maksevõimalustega >>
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare