Osa Magnitski surmaga seotud rahast võis jõuda Eesti firmadeni
Rahapesuskeemi ajuks peetava mehe firmad liigutasid raha läbi Eesti kontode ja firmade.
Üks osapool on Eestist pärit Moskva abilinnapea Maksim Liksutovi ettevõte.
Prokuratuur kinnitab, et kriminaalmenetlus käib.
Panama paberite avalikustamisega on välja koorunud ka uusi arengusuundi 2007. aastal alanud Sergei Magnitski skandaali asjus. 230 miljonit dollarit puudutava rahapesuskeemi kombitsad ulatuvad uute andmete järgi Eesti ettevõtete kontodeni.
Kogu skeemi lahtihammustamisega tegeleb endiselt Hermitage Capital Management, mille tütarfirmad 2007. aastal kaaperdati ja kasutati skeemi püstipanemiseks. Üks Panama pabereid põhjalikult uurivaid meediaväljaandeid on aga Vene ajaleht Novaja Gazeta, mis avalikustas mitme Venemaa kõrge poliitiku seoseid offshore-firmades. Teiste seas toodi esile ka Eestist pärit Maksim Liksutovi mitu varjatud äri, mis Venemaa seaduste järgi on tema ametikohal keelatud.
Liksutov on Moskva aselinnapea transpordi alal, kuid kõigepealt kogus ta tuntust äritegevusega Eestis. Loksal sündinud mees tegi ettevõtluses esimesed suured sammud Tallinna Sadamasse söeäri rajamisega. Väga edukas ja tugevalt Venemaaga seotud transpordiäri käis Transgroup Invest AS-i kaudu.
Just sellesama ettevõtteni viib pangaülekanne, mida Hermitage seostab 230 miljoni dollari pesemisega. Peale Transgroupi on andmeid ka teise Eestis registreeritud ettevõtte, Rayar Group OÜ seotuse kohta.
Seos Klyueviga
Hermitage’i kiri viitab, et Magnitski juhtumiga on välja tulnud 13 uut Eesti pangakontode ja firmadega seotud tehingut, mis hõlmavad kokku 7,8 miljoni dollari liigutamist. Detailselt on kirjas ülekannete kuupäevad, osapooled, pangakontod ja liikunud summad. Hermitage Capital Management palus Eesti prokuratuuril neid tehinguid lähemalt uurida.
„Raport sisaldab uut informatsiooni, mille kohaselt sai 50% ulatuses Maksim Liksutovi, praeguse Moskva abilinnapea transpordi alal omandis olev firma ülekande Küprose firmalt, mille taga on omakorda Venemaalt 230 miljoni dollari suuruse varguse peaideoloog Dmitry Klyuev,” seisab prokuratuurile ja kriminaalpolitseile saadetud kirjas.
Just seos Klyueviga teebki ülekanded tähelepanuväärseks. Teda on tõesti peetud rahapesu korraldamise üheks võtmeisikuks ja välisajakirjanduses on mitmel korral esile toodud ka tema seosed kahe Küpruse ettevõttega: Altem Invest Limited ja Zibar Management Inc. Ülekanne Zibarist Eesti ettevõttesse Transgroup Invest tehti 10. detsembril 2012, Swedbanki kontole liikus 266 180 eurot. Sel ajal olid ettevõtte omanikud Maksim Liksutov ja tema äripartner Sergei Glinka. Praeguseks aga on firma osanike seas muudatusi tehtud.
Asjade käigu selgitamiseks läheme tagasi 2000. aastase, kui mitme Venemaal tegutseva ettevõte osalusel loodi Gibraltarile AS Worldwide Invest. Glinka ja Liksutov said selle omanikeks alles aasta hiljem ja Transgroup Invest loodi sama ettevõtte baasil 2005. aastal. Samal aastal andis Eesti valitsus justiitsminister Rein Langi soovitusel Liksutovile kodakondsuse eriliste teenete eest, põhjendades seda tema panusega Eesti majanduse arendamisse.
Transgroupi tütarfirmade peamine klient on olnud Venemaa riiklik raudteefirma. Nii ettevõte kui ka selle juhid on tugevalt seotud Venemaa kõrgeima võimuga.
2013. aasta juunis väljus Maksim Liksutov firmast ja osaluse sai endale tema abikaasa Tatjana. Novaja Gazeta väitel oli selle lükke põhjus Venemaal ainult paar kuud hiljem jõustunud seadus, mis keelas riigi ametnikel välismaal ettevõtteid omada. Seega on Moskva abilinnapea Transgroupi omaniku staatusest loobunud, kuid seda juhivad tema endine abikaasa Tatjana (kellest sai Eesti rikkaim naine) ja pikaaegne sõber Glinka. Rahapesuga seostatud tehingu toimumise ajal oli Liksutov korraga nii ettevõtte juht kui ka Moskva abilinnapea. Eesti Päevalehe püüded Liksutovidega ühendust saada ei kandnud vilja.
Kontaktisik Mölder
Teine Klyuevi Kreeka firmalt raha saanud Eesti ettevõte Rayar Group OÜ kuulub neljale Venemaa kodanikule, kelle nimed Eestis ilmselt midagi ei ütle. Küll aga on firma registrikaardile menetlusdokumentide kättesaamise õigusega kohalikuks isikuks märgitud Igor Mölder – Venemaaga seotud investeeringutega tegelev ärimees.
Mölder ei osanud Küproselt tulnud ülekande kohta vastuseid anda ja viitas, et seda peab küsima Venemaa omanike käest. Tema on kõigest kontaktisik Eestis ja raha liikumisest puudub tal ülevaade.
Ometi moodustub Rayari ümber huvitav pundar. Rayari asutajafirma Comdirect OÜ on loonud ka Comdirect Invest OÜ ja Business Advisor OÜ. Igor Mölder on nende kõigiga seotud. Kokku kanti Rayari kontole Sampo panga kaudu 221 667 eurot.
Seosed Rayariga välistab ka Business Advisor OÜ juhatuse liige Daniel Lumi, kes ütles, et koostöö Rayar Group OÜ-ga lõppes mitme aasta eest ja nad pakkusid Rayar Groupile virtuaalkontori teenust.
Äriregistris on mõlemal ettevõttel aga siiani märgitud sama aadress ja koduleht. Hansapanga taustaga Lumi vastas selle peale, et Rayar kasutab Business Advisor OÜ kontaktandmeid Business Advisori nõusolekuta ja nad kavatsevad edastada sellesisulise teatise ka äriregistrile.
Peale kahe Eesti firma puudutasid Hermitage’i esile toodud andmeid veel 11 ettevõtet, mille pangakontod asuvad Eesti pankades ja mis tegid Klyuevi Küprose firmadega ülekandeid. Nende puhul pole aga tegu Eesti ettevõtetega. Kõige suurema ülekande tegi Alter Management Limited, kes kandis Sampo panga kontot kasutades Zibari kontole kokku viis ja pool miljonit dollarit.