«Käisin eelmisel nädalal Jõelähtmes ning nad olid juba kohal.» Tema sõnul räägiti juba aastaid tagasi, et koos Pääsküla prügila üleviimisega uude kohta kolivad sinna ka prügilinnud. Siis tehti Pillerpau sõnul ka mitu uuringut. «Selgus, et linnud lendavad Ülemiste järvelt Jõelähtmessle täpselt üle lennuraja,» rääkis Pillerpau.

Soome ornitoloogide hinnangul elas Pääsküla prügimäel vähemalt 5000 merikajakat.

Praegu rullitakse Pääsküla prügilat ja lõplikult saab ta muldkatte sügisel. Kuna lindude toidulaud on kadunud, on nad tõenäoliselt sunnitud Jõelähtme prügilasse ümber kolima.

Harju keskkonnateenistuse juhataja Jaan Pikka tunnistas, et see on võimalik.

«Eks lähiaeg peab näitama, kuhu kajakad lähevad,» ütles ta. «Kui Pääsküla on kinni, siis kusagilt peavad nad toitu saama.»

Tallinna Prügila juhatuse liige Raivo Uukkivi seletas, et Jõelahtme kajakad on pärit merelt ning vaevalt vana prügila linnud neile kolivad.

«Võib-olla leiavad lähema paiga,» arvas ta ning lisas, et uus prügila tahetakse tulevikus muuta linnuvabaks.

«Ülemiste järve kajakakoloonia on praegu väike ja meile väga suurt ohtu ei kujuta,» väitis Tallinna lennujaama lennuohutus- ja julgestusjuht Ats Künnapuu. Tema sõnul elab Ülemistel umbes 200-300 järvekajakat, see pole lennukitele veel väga ohtlik.

«Minu teada lendavad Jõelähtmesse suured kajakad merelt. Lennujaam nende teele küll ei tohiks jääda, kuid juhtuda võib kõike.»

Praegu ajab suuri kajakaid lennuvälja lähedale tormine meri, märkis Künnapuu.

Künnapuu sõnul tõrjutakse lennuväljalt linde raketipüstolitest tulistades ning siis on rada paar tundi sulelistest tühi.

«Raja ääres niidame kogu aeg heina, et linnud sinna pesa teha ning peitu pugeda ei saaks,» ütles ta. «Siiani on lennujaam lindudest jagu saanud. Loomad meile muret ei tee, sest lennuväljal on korralik aed ümber.»

Et saada täpset teavet, kus linnud ööbivad ning kas nad lendavad Ülemistelt Jõelähtmesse, plaanib lennuväli pöörduda ornitoloogide poole. «Nemad peavad täpselt ütlema, kui palju linde, kust ja kuhu lendab.»

«Kajakad ja teised linnud on lennuväljade nuhtlus kogu maailmas. Neid püütakse ja tõrjutakse, aga lahti ei saa neist vist kunagi,» ütles lennuameti asepeadirektor Aadu Lee. Tema sõnul pole õnneks Tallinna lennujaamas olukord hull ning suured kajakaparved seal praegu muret ei tee.

«Suurte lennukite konstruktsioon ei ole nii vilets, et nad parve sõites ja lindudega kokku põrgates suurt viga saaks.»

Linnud kahjustavad väiksemaid õhusõidukeid, nagu see võis juhtuda pühapäeva õhtul Pirital hädamaandunud lennukiga.