Paides leiti 56 Saksa sõduri säilmed

 (36)

PAIDE, 10. august (EPLO) - Kui Paide kesklinna muruplats paar aastat tagasi saladuslikule mehhiklasele müüdi, ei osanud keegi arvata, et sealt leitakse 56 Saksa sõduri säilmed, kirjutab SL Õhtuleht.

Paar aastat tagasi müüdi Paides Laia ja Tallinna tänava nurgal asuv maatükk ühele mehhiklasele, kellest kohalikud teavad vaid tema perekonnanime Morales-Aredondo. Mees on Paides ja linna ümbruses muudki kinnisvara kokku ostnud ja kõik selle hooletusse jätnud, kuid kõnealuse platsiga kaasnes tõeline üllatus.

Nimelt avastas sõjakalmude otsimise ja hooldamise ühingu liige Ville Dreving äsja, et kõnealusele muruplatsile maeti 1941. aastal 56 Saksa sõdurit. Põhimõtteliselt poleks tohtinud haudadega maad üldse müüa, kuid müügihetkel polnud kellelgi matmispaigast veel aimu.

Järvamaa muinsuskaitseinspektor Aino Pung raputab seetõttu endalegi tuhka pähe ning tunnistab, et tema teada viidi hukkunud sõdurite säilmed Paidest juba ammu minema. «Näiteks hulk aega enne tänaste haudade lahtikaevamist viidi ühe sõduri säilmed Saksamaale tagasi. Samuti on mulle paljud kohalikud rääkinud, et hukkunud on juba varem siit minema toimetatud,» rääkis Pung.

Oleks kalmistust varem teatud, pidanuks platsi Punga sõnul muinsuskaitse alla võtma ning seda poleks saanud kellelegi müüa.

Et Saksamaa on oma sõdurite säilmete otsimise ja kojutoimetamise tõsiselt käsile võtnud, näitab asjaolu, et läinud nädalal mehhiklase vastupuiklemisest hoolimata alanud kaevetöö on päevavalgele toonud juba 20 sõduri luud-kondid. Need pakitakse hoolikalt ning saadetakse kõigepealt Viljandi hoidlasse, sealt edasi aga Saksamaale tuvastamiseks. Kui leitakse kadunukese omaksed, kes tahavad sõduri säilmed kodumaa mulda matta, jäävadki need Saksamaale. Vastasel juhul sõidutatakse aga taas Eestisse ning sängitatakse Viljandi Saksa sõjaväe kalmistule.

Kingime koos kõigile Eesti vähihaigetele võimaluse elada!
Annetama

Proovi nüüd ja ainult nüüd! Eesti Päevalehe sünnipäevanädala pakkumine: 4 nädalat vaid 7 euroga! Proovi ja Sa ei kahetse »

185 000€
Rae vald, Majaosa
455€
Tallinn, Korter
93 900€
Tallinn, Korter
121 990€
Tallinn, Korter
56 000€
Viimsi vald, Korter
125 000€
Raasiku vald, Majaosa
124 900€
Saue vald, Korter
209 900€
Saue vald, Maja
271 000€
Tallinn, Korter
112 800€
Jõelähtme vald, Korter

245 000€
Tallinn, Korter
145 900€
Tallinn, Korter
229 900€
Tallinn, Korter
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare