Puukloonid hakkavad metsa kõrgemaks kasvatama

 (15)

Maaülikooli selektsiooniprogrammi juht Tiit Maaten näitab, et katseala puude kasvus on juba praegu nähtav vahe. Kõige pikemad saavad õiguse paljuneda.
Maaülikooli selektsiooniprogrammi juht Tiit Maaten näitab, et katseala puude kasvus on juba praegu nähtav vahe. Kõige pikemad saavad õiguse paljuneda.Foto: Andres Putting

RMK valib välja 50 parimat kuuske ja sama palju mände, mille kloonid hakkavad riigi rahakotti kosutama.

„Sellega on erakordne olukord,” ütleb arborist Heiki Hanso maailma kõrgeima hariliku männi all üles vaadates. 46,6 meetrit kõrge puu kerkib esimesed 30 meetrit nagu telefoni­post, aga Hansol on ronimisnööri kinnitamiseks oksi vaja. „Mul on pikad köied ja eri­varustus, mida muidu olen kasutanud Tallinna teletornis. Siit ka hea võrdlus, et tegu on meie metsade teletorniga.”

Põlvamaal Ootsipalu orust leitud Eesti kõrgeimal puul, harilikul kuusel, ja maailma kõrgeimal harilikul männil on eeldatavasti nii hea geneetiline pärand, et oleks patt seda raisku lasta. RMK plaan näeb ette, et 30 aasta pärast istutatakse majandatavasse metsa ainult neid puid, mille kasvuomadused on varem kindlaks tehtud. Selle tarvis uute istanduste rajamiseks valitakse välja 50 kuuske ja 50 mändi.

Edasi lugemiseks logi sisse, telli digipakett või osta artikkel
0,59 € Osta artikkel
Tutvu maksevõimalustega >>
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare