«British Airways soovitas minna tervist kontrollima. Kuid kuhu? Eestis pole see võimalik,» tunnistab Eestis elav meediaärimees George Shabad nõutult, kirjutab SL Õhtuleht.

Rahvusvaheliselt tegutsev Shabad on üks 33 000 lennureisijast, kes pahaaimamatult sattus Vene spiooni Aleksandr Litvinenko mõrvamüsteeriumi. Nimelt sõitis ka tema Briti lennufirma British Airwaysi ühe lennukiga, kust leiti hiljem madala kiirgustasemega radioaktiivse aine jälgi.

Kui Inglismaal seati paanikas reisijatele sisse isegi hädaabi telefoniliin, siis Shabad leidis end Eestis ühtäkki oma murega täiesti üksi olevat. Ta tahtis samuti tervist kontrollida, kuid mitte keegi ei osanud talle öelda, kas ja kus see oleks võimalik.

«Hakkasin Eestis asja uurima. Selgus, et mitte keegi mitte midagi ei tea. Läksin perearsti juurde – tema ei tea. Haiglas (Põhja-Eesti regionaalhaigla – toim) öeldi, et võime midagi teha, kui teil oleksid sümptomid. Aga kui pole, pole alust midagi kontrollida – terve inimene ju,» kirjeldab Shabad suletud ringi sattumist.

Kuigi tal kiiritussümptomeid pole, ei anna see talle veel meelerahu. «Tunnen inimesi, kes olid Tšernobõlis. Alguses oli ka neil kõik hästi, kuid aastate pärast hakkasid juuksed ja hambad välja kukkuma.»

Shabad helistas lõpuks isegi päästeametisse. Sest too amet peaks ju midagi ette võtma, kui riigis radioaktiivse ainega midagi juhtub. Aga sealtki ei osatud teda aidata.

Päästeameti vastse peadirektori Kalev Timbergi sõnul peaks Shabad abi saama kiirguskeskusest.

Kiirguskeskuses eile valves olnud spetsialist aga nullib Timbergi antud lootuse – tema sõnul ei saa organismi polooniumisisaldust Eestis praegu mitte kusagil määrata.

«Alfakiirguse laboratoorseks mõõtmiseks kasutatakse alfaspektromeetrit. Meil see aparaat küll on, kuid kahjuks on sellel defekt küljes ja meie mõõta ei saa.»

Keskus kinnitab, et lähim koht, kus saab organismi polooniumisisaldust mõõta, on Soome.