Rahapuudus viis veebist tasuta sõnaraamatud

 (15)

TALLINN, 7. jaanuar (EPLO) - Alates aasta algusest ei leia internetist tasuta eesti õigekeelsussõnaraamatut, võõrsõnastikku ja rida teisi sõnaraamatuid, kuna rahastaja puudusel sulgesid entusiastidest tegijad KeeleWebi.

Kui varem said õigekirja püüdlejad kasutada veebis tasuta mitmekülgset keeleandmebaasi KeeleWeb, siis nüüd peavad nad võrgusõnastike kasutamise eest maksma, kirjutab Postimees.

«KeeleWebi sulgemine oli paratamatu, sest paljast entusiasmist ei olnud meil enam võimalik keskkonda üleval hoida, rääkimata arendamisest,» seisab portaali avaküljel.

Keskkond KeeleWeb valmis 1998. aastaks Avatud Eesti Fondi toel, möödunud aasta lõpuni püsis portaal peamiselt ASi EGeen informaatikadirektori ja Tartu Ülikooli dotsendi Jaak Vilo initsiatiivil.

Rahalistest vahenditest oligi aastate jooksul kasutada vaid Avatud Eesti Fondi ühekordne toetus 494 000 krooni.

«Teadusgrante ei saanud aga eraisikute omaalgatuslikule ideele taotleda, sponsoreid me ei leidnud,» põhjendas Vilo rahastaja puudumist.

Vilo KeeleWebi sulgemist ei dramatiseeri, sest uus tasuline virtuaalne keelekeskkond Keelevara pakub tema sõnul suuremaid võimalusi. «Olulisemate pakettide kuutasud jäävad paari baarist ostetud õlle hinnaskaalasse,» märkis ta.

Ka Emakeele Instituudi direktor Urmas Sutrop ei arva, et kõik sõnastikud veebis tasuta saadaval peaksid olema, sest nende koostamiseks on palju raha ja jõudu kulutatud.

«Eesti keele õigekeelsussõnaraamat aga peaks küll netis kõigi soovijaini jõudma,» kommenteeris Sutrop. «Samuti peaks riik võimaldama koolidele tasuta terviklikud keelepaketid.» Seni seda Sutropi sõnul tehtud pole.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare