Rahvusluse ja äärmusluse vahelised piirid hägustuvad

 (216)
Äärmuslastest, vandenõuteooriaitest ja meediast

Rahvuslust propageerivate uudisteportaalide ja sotsiaalmeedia põhilised ühendavad teemad on pagulased, kooseluseadus, valitsuse ja ajakirjanduse umbusaldamine.
Rahvuslust propageerivate uudisteportaalide ja sotsiaalmeedia põhilised ühendavad teemad on pagulased, kooseluseadus, valitsuse ja ajakirjanduse umbusaldamine.Illustratsioon: Raimo Reiman, Aili Väronen

Viimase aasta jooksul on pead tõstnud kaks rahvuslust propageerivat uudisteportaali. Ka sotsiaalmeedias on tekkinud rohkelt grupeeringuid, millega on liitunud tuhandeid eestlasi. Neid uurinud Tartu ülikooli kultuurikommunikatsiooni nooremteadur Mari-Liis Madisson ütleb, et alternatiivmeedia on omavahel tihedasti läbi põimunud ja russofoobia asendub islamofoobiaga.

Uurite oma doktoritöös Eesti paremäärmuslikke blogisid ja sotsiaalmeediat. Kuidas see võrgustik toimib?

Eesti keele ruum on väike ja arvamusliidreid pole meil üleliia palju, mistõttu võib öelda, et nad on päris tugevalt omavahel läbi põimunud. Kuigi ilmselgelt võib märgata, et portaalid Uued Uudised ja Objektiiv on ühe erakonnaga tugevalt seotud. Mina olen rohkem uurinud mitteinstitutsionaalseid lehekülgi. Aga samal ajal näen kogu aeg viiteid EKRE kodulehele ja kõikvõimalikele muudele lehtedele, muidugi ka SAPTK-le (SA Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks, mille käilakuju on Varro Vooglaid – toim).

Mille järgi saab öelda, et keegi on paremäärmuslane?

See on alati suhteline. See, mis on äärmuslik, sõltub sellest, mis on norm. Väga konkreetseid piire ei ole. Küll aga saab nimetada ühiseid tunnuseid: hästi väljaarvav või hästi tugevaid vastandusi esitav identiteediloome, ksenofoobia, tugev vastandumine liberaaldemokraatiale. Paremäärmusluse mõistmisel on tähtis termin ka nativism.

Edasi lugemiseks logi sisse, telli digipakett või osta artikkel
0,59 € Osta artikkel
Tutvu maksevõimalustega >>
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare