Rahvusooper Estonia eest leiti Põhjasõja-aegne müür

 (3)
Rahvusooper Estonia eest leiti Põhjasõja-aegne müür
Priit Simson

Rahvusooperi Estonia remondi käigus tuli välja müürilõik, ajaloolaste hinnangul on tegu osaga Põhjasõja-aegsest kaitseehitisest.

Müüritükk tuli välja Estonia Pärnu maantee poolsete treppide alt. Linna muinsuskaitsjad otsustasid, et müür ei ole nii väärtuslik, et seda eksponeerida või lähemalt uurida, muistne kaitserajatis kaetakse sillutisega.

“See jääb jah tulevastele põlvedele välja kaevata,” ütles kultuuriväärtuste ameti asejuhataja Külli Holsting.

Tema sõnul on enamik Põhjasõja-aegseid kaitseehitisi juba varem lammutatud, seega oli müürilõigule sattumine üllatus.

“Keegi ei oodanud, et sealt midagi leitakse. Samas kinnitab see ajaloolaste oletusi, et kunagi asus seal bastion,” märkis ta.

Praegu tegelevad linna muinsuskaitsjad müürilõigu uurimise ja mõõtmisega. Arheoloogide toimetamine rahvusooperi remonti ei sega, see saab valmis lubatud tähtajaks.

Tallinna kaitseehitiste spetsialisti Rein Zobeli uurimuste põhjal on leitud müür osa 1686. aastal projekteeritud Pommeri bastionist, millest enne Põhjasõda jõuti valmis ehitada vaid samanimeline reduut. Aastatel 1760–1770 ehitati reduut ümber poolbastioniks.

Bastion on suurema kindlustussüsteemi teravikuna etteulatuv osa, reduut aga põhikindlusest eraldiseisev väike muldkindlus.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare