Üksikute jalgratturite asemel võiksid teisipäeval kesklinnas tiirutada sajad. Oma nõusoleku Tallinn Bicycle Weeki korraldajate üleskutsele teisipäeva õhtul kella viiest seitsmeni kesklinna piirkonnas ringi sõita on Facebooki lehel andnud juba ligi 400 ratturit.

Tipp d’Undi nime kandvas üleskutses seisab, et rattureid võiks jätkuda igasse teeserva, kuhu kaasliiklejate pilk ulatub, ja hiljem räägitaks sellest kui kaosest, kus ratturid vallutasid linna. „Järgnevad kaks tundi enneolematut liiklusolukorda Tallinna linnas, mis näitavad linna sellisena, nagu see võiks olla: eri vanuses jalgratturid liiklevad tänavail võrdselt teiste liiklejatega, järgides reegleid ja loogilisi sõiduradu, suheldes omavahel, andes oma manöövritest märku autojuhtidele ning häirimata tungiva vajaduseta jalakäijate marsruute.”

Üleskutse eesmärk on, et jalgrattureid, keda on linnapildis üha rohkem näha, liikluses ka võrdsete liiklejatena võetaks. „Septembri algus on see aeg, kus räägitakse liikluses käitumisest ja ohutusest. Ratturi osa jääb aga tihti sellest võrrandist välja,” selgitas üks ürituse vedureid Tõnis Savi ettevõtmise aja valikut. Ta lisas, et ühel ajal sõitmine on ka hea võimalus teistelt ratturitelt linnas ja rattaradadel liiklemist õppida. „Mõnikord sõidetakse rattaradadel vales suunas, mis võib ohtlikult lõppeda,” tõi ta näiteks.

Paraadi ei tule

Kuigi esimesed koolipäevad on juba aastaid tekitanud Tallinna liikluses tavalisest aeglasemat kulgemist ja ummikuid ning ka üleskutses viidatakse enneolematu olukorra tekitamisele, ei arva Savi, et sadade lisaratturite teele ilmumine põhjustab suure segaduse. Savi rõhutas, et ratturid ei sõida paraadi moodi koos, vaid tavaliiklejatena. Sõidetakse lihtsalt kontsentreeritumalt kindlas piirkonnas. „Ratturite kohalolu ei ole liikluses hulluse põhjustaja,” sõnas ta ja lisas, et ummikuid põhjustavad ikkagi sõidukijuhid, mitte teised liiklejad.

Tallinna transpordiameti liikluskorralduse osakonna juhataja Talvo Rüütelmaa ütles, et linnale pole ettevõtmisest teada antud, kuid kinnitas, et kui toimub tavapärane liiklemine, mitte ühissõit, ei tohiks ka mitusada ratturit liiklust takistada ja erakordselt suuri ummikuid tekitada. Rüütelmaa selgitas, et paarsada ratturit pole suur hulk ja lisameetmeid kasutaks linn juhul, kui rattureid oleks tuhandeid.

Rüütelmaa nentis, et kooli alguses on liikluses sagimist rohkem ja kõigil tuleb tänavatel tähelepanelikum olla. Kuna ikka veel toimub palju õnnetusi ülekäiguradadel, peaksid jalakäijad enne selle ületamist veenduma, et autojuht neile teed annab, rõhutas ta.Tipp d’Und Tallinnas

3. septembril kell 17–19

Toimub Vabaduse väljaku, Pärnu ja Narva maantee, Pronksi tänava ja Tartu maantee ning Rävala puiestee vahelisel alal.

Korraldajad rõhutavad:

- sõidame eeskirjade järgi ja oleme tähelepanelikud

- tervitame teisi rattureid

- anname oma manöövritest käega märku

- paneme tuled peale