Skoone bastion on külastajatele taas avatud

 (2)

Praegu koostatakse ala detailplaneeringut, mis lisab bastionile uusi hooneid ja atraktsioone.

Kaks aastat Skoone bastionil väldanud heakorratööd on jõudnud sinnamaale, et ala on taas külastamiseks avatud.

Korrastustööde käigus lammutati bastionil paiknenud vanad hooned ja rajati valgustus, korralikud teed ja istumiskohad, noorema põlvkonna tarbeks paigaldati piirkonda ka trikirambid ekstreemsema meelelahutuse võimaldamiseks.

Kesklinna vanema Marek Jürgensoni sõnul pole pikka aega omandivaidluste ja hooldamatuse all kannatanud piirkonnaga seotud tegevused aga lõppenud, sest kaunil alal on omavalitsuse tulevikuplaanides tähtis roll.

„Lisaks kommunaalameti poolt tehtud heakorratöödele, mis võimaldasid bastioni linnale avada, käib ka ala detailplaneeringu koostamine,” rääkis Jürgenson. „Ideemõtteid on meil juba praegu väga palju, kuid konkreetne arenguplaan, selle korraldajad ja uute rajatiste valmimise aeg on veel lahtine.” Linnavanema sõnul on kaalumisel mitu eri varianti. Arutatakses, kas kasutusele võetakse ka bastioni maa-alused käigud ja kuidas hoonestada alal paiknevat endist jalgpalliväljakut.

„Mõistlikku lahendust otsime ka sellele, kuidas hakkavad linlased tulevikus bastionilt sadamasse või mere äärde pääsema,” lisas Jürgenson. „Kindlaid otsuseid piirkonna tuleviku kohta veel vastu võetud ei ole, kuid üks asi on selge juba praegu – Skoone bastion hakkab vaba aja sisustamise võimaluste poo­lest rikas olema.” Linnavanem nentis siiski, et kõik see nõuab rohkelt aega ja raha.

Samal teemal:

Puhkekoht tallinlastele

Ehkki piirkonna lõplik nägu võib vormuda alles aastate pärast, hakatakse arendustöid jupi kaupa tegema juba praegu. Esialgu kavandatakse bastionile näiteks lavapaika, kus hakkavad toimuma teatri- ja muusikaüritused, samuti näitused.

Piirkonnas võib linnavanema hinnangul rakendust leida ka rahvaspordile. „Bastion hakkab olulist rolli etendama ka igal aastal pealinnas toimuvatel kuulsatel üritustel, näiteks vanalinna päevadel ja teistel festivalidel,” valgustas Jürgenson Skoone piirkonna tulevikku.

Skoone bastioni kirev militaarne ajalugu

•• Skoone bastion sai oma nime Rootsi maakonna Skåne järgi. Bastioni ehitamise kavatsuse kohta leiab viiteid juba 1634. aastast pärit ajaloolistest allikatest, plaanide tegelik realiseerimine algas 1683. aastal. Peale Skoone kavatseti ehitada veel üksteist bastionit, kuid vahendite vähesuse tõttu said nendest 1710. aastaks valmis kõigest kolm: Skoone, Ingeri (Harjumägi) ja Rootsi bastion (Lindamägi).

•• Skoone bastioni ehitamine tekitas hulganisti konflikte, sest riigi alluvuses töötanud lihtinimesed ja talupojad kuhjasid mullavalle linnakodanike aedade peale, probleemiks oli ka ehitustööde venimine. Pärast 19. sajandi keskpaigas toimunud Krimmi sõda kaotasid Tallinna bastionid oma tähtsuse ning Tsaari-Venemaa määras need alad parkide rajamiseks, hiljem ehitati Skoone ala ümber künklikuks pargimaastikuks. Muu hulgas on bastionil lühikest aega töötanud restoran, Nõukogude okupatsiooni ajal tegutses seal ka lõbustuspark ja suveteater. Nii Nõukogude kui ka Saksa okupatsiooni ajal oli bastioni sisemus sõjaväe haldusalas. allikas: Vikipeedia

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare