Tagatisraha joogipudelile toob parlamenti uue tüli

 (39)

Eilne pakendiseaduse muutmise arutelu, kus ristusid Res Publica liikme Indrek Raudse ja reformierakondlase Jürgen Ligi vaated, juhatas sisse teravad parlamendivaidlused joogipudelite tagatisraha kehtestamise üle.

##Kolme praeguse valitsuspartei algatust kaitsnud Raudse sõnul seab eelnõu pakendi tagatisrahale kindla suuruse. Ta märkis, et nii saab tagastatav pakend sisuliselt käibemaksust vabaks ja seetõttu kohustatakse müüjat informeerima ostjat eraldi kauba hinnast ja tagatisrahast.

“Selge eelis antakse korduvkasutusega taarale, vähendades ühekordsete pakendite hulka ning toetades seeläbi keskkonnasäästlikku tarbimist,” ütles Raudne.

Ta lisas, et riiklikult fikseeritud väärtus teeb taara tagastamise tarbijale soodsamaks ja muudab lahjad alkohoolsed joogid võrreldes kangetega konkurentsivõimeliseks.

Res Publica fraktsiooni aseesimehe järel esinenud Jürgen Ligi ütles, et peab kahjuks suure osa Raudse väiteid ümber lükkama. “Eelnõu loob ainult eelduse tagatisraha kehtestamiseks,” lausus keskkonnakomisjoni esimees. “Kõik suured poliitilised otsused – kui suur tagatisraha on, millal ta kehtima võiks hakata ja millele ta kehtestatakse – on alles ees.”

Ligi märkis, et selle üle vaidlevad tootjad, kaubandus pole asjast üldse huvitatud ja õlletootjad sooviksid uut süsteemi vaid klaastaara osas.

Raudse väitel soodustab eelnõu peale normaalsema alkoholitarbimise kultuuri juurutamise ka kodumaiseid tootjaid.

Jürgen Ligi hinnangul eelnõu aga alkoholipoliitikat ei teeni, sest kui osutub tõeks õllehinna languse prognoos, siis pigem tarbitakse alkoholi rohkem. Samuti ei saa see kaitsta siseturu eesmärke, sest välismaist kaupa tõrjudes läheks Eesti vastuollu Euroopa Liidu põhimõtetega, lisas Ligi.

e-kaubandus konverents
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare