Tahad saada abipolitseinikuks, valla sotsiaaltöötajaks või soovid osaleda riigihankel? Vaata, millist taustakontrolli ankeeti peaksid täitma hakkama

 (96)
Kuidas ankeediga läks? Kirjuta: vihje@delfi.ee
Kuigi seaduse tulevik on endiselt lahtine, on tõenäoline, et varsti peavad vähemalt 50 küsimusele vastama paljud ametnikud ja riigihangetel osalevate ettevõtete esindajad.
Kuigi seaduse tulevik on endiselt lahtine, on tõenäoline, et varsti peavad vähemalt 50 küsimusele vastama paljud ametnikud ja riigihangetel osalevate ettevõtete esindajad.Foto: Raido Vint

Toome lugejateni ankeedid, mida uue võimaliku seaduse vastuvõtmisel peaksid täitma nii need, kes kandideerivad riigiametisse kui ka need, kes sõlmivad riigiga lepingu, näiteks riigihanke, mis on seotud riigikaitse, sisejulgeoleku või elutähtsate teenuste osutamisega. Taustakontrolli tahetakse teha ka vabatahtlikele: abipolitseinikele, vabatahtlikele päästjatele ja kaitseliitlastele.

Eesti Päevaleht kirjutas täna, kuidas justiitsministeerium ei jäta jonni aasta algul kriitikarahe alla sattunud taustakontrolli seaduse eelnõu osas ja läheb augustis uuele katsele. Nimelt tuli ministeerium veebruaris lagedale taustakontrolli seaduse ideega, mille mõte oli karmistada avaliku võimu ülesandeid täitvate isikute tausta kontrollimise korda.

Ministeeriumi plaan pani paljud asutused ja ministeeriumid kulme kergitama. Näiteks tahetakse peale taustakontrolli küsida infot ka inimese elukaaslase, vanemate, õdede-vendade ja täisealiste laste kohta. Laiendatud taustakontrollis peab esitama kõigi nende dokumentide numbrid, elukohaandmed viimase viie aasta kohta ning andmed karistatuse, vahistamise ja lõpetamata menetluste kohta kriminaalasjades, kus taustakontolli läbiva lähedane on kahtlustatav või süüdistatav.

Samal teemal:

Kevadel jätsid nii siseministeerium kui ka sotsiaalministeerium eelnõu kooskõlastamata. Nüüd aga teatas justiitsministeerium, et nad on mitme ministeeriumiga kohtunud, märkused ja ettepanekud läbi vaadanud ning arvestatud ettepanekud eelnõusse ja seletuskirja viinud. Eelnõu olevat kavas valitsusele esitada augustis.

Mitu asutust, kellelt kooskõlastusringil nõu küsiti, polnud aga kuulnudki, et ministeerium kavatseb eelnõuga edasi minna. Arvati, et paljudes punktides põhiseadusvastane plaan peideti sahtlisügavustesse tolmu koguma.

Eelnõu seletuskirja lõpus on kokku neli ankeeti: üldised ja laiendatud ankeedid nii füüsilisele kui juriidilisele isikule. Kuivõrd eelnõu tekitas palju segadust ja seni pole täpselt teada, kes peaks täitma üldist ja millal laiendatud ankeeti, toome teieni põhjalikumad ehk laiendatud ankeedid.

Proovi järele, kuidas saaksid ankeedi täitmisega hakkama, kui soovid saada näiteks kaitseliitlaseks või ametnikuks.

Kui oled aga ettevõtja ja soovid osaleda riigihankel, proovi täita seda ankeeti.

Jaga meiega ankeedi täitmise kogemusi: vihje@delfi.ee.

Võida reis Toscanasse Eesti
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare