Tallinna keskkonnaamet teatas prügiveofirmas VSA tekkinud majanduslike raskuste tõttu Tondi-Järve piirkonna elanikele, et neil on alates sellest nädalast võimalik endale ise prügivedaja valida. Samasugune n-ö vabaturu olukorra tekkimine ootab ees ka Haabersti, Põhja-Tallinna, Kesklinna ja Kristiine linnaosa teiste prügiveofirmade kliente, sest 1. jaanuarist 2012 lõpevad ka nende korraldatud jäätmeveo lepingud, uusi hankeid pole aga suudetud teha.

Elanikud on segaduses, sest eri pakkujatelt saabub nüüd üksteise võidu sooviavaldusi prügi äravedamiseks, samal ajal jääb segaseks, milliseks kujuneb jäätmeveo hind. Näiteks linnavalitsus on Tondi-Järve piirkonna klientidel soovitanud eelistada Veoliat, VSA ise tegi oma endistele klientidele ettepaneku võtta ühendust Prügivedu Tallinn OÜ-ga, aga kõige kiirem reageerija oli hoopiski Adelan, kes saatis oma pakkumise prügivedajast ilmajäänutele esimesena.

Hange jäi hiljaks

Adelani kliendihalduri Jaana Parkeri jutu järgi valitsebki Kristiine piirkonnas praegu olukord, et kortermajade inimesed helistavad nende ettevõttesse ja paluvad, et prügi ära viidaks, sest seda ei ole enam kuhugi panna. Samamoodi võivad uuel aastal ärgata ka kümned tuhanded teiste linnaosade elanikud ja avastada, et upuvad prügisse, sest korraldatud jäätmeveoga inimeste enda eest otsustatud lepingud on lõppenud.

„Kuna linnavalitsusele olid ammu lepingu lõppemised teada, oleks võinud ju hanke varem korraldada või siis kehtestada praegu mingi ajapikenduse, et vanad lepingud kehtiks kuni uute vedajate leidmiseni,” tegi Parker ettepanekuid.

Keskkonnaameti saadetud teade VSA-ga lepingu lõpetamise kohta tekitas inimestes palju segadust juba praegu, sest ei saadud aru, kas mingeid lepinguid peab ka ise tühistama või keda peab siis jäätmevedajaks valima. Käo tänava eramaja elanik Õilme Väli rääkis, et helistas veel eelmise nädala lõpus VSA-sse ja sealt kinnitatud, et sel nädalal teenindatakse kliendid ära. „Esmaspäeval lubati tulla konteinerit tühjendama, aga siiani pole seda tehtud, kuigi kast on juba kriitilise piirini täis,” ütles Väli. Ta lisas, et enne halba üllatust ei olnud nende tänava elanikel VSA teenindusele mingeid pretensioone. „Nüüd pöördusingi Adelani poole, sest nemad saatsid mulle meilile pakkumise ja mina nõustusin nende tingimustega.”

Sama kinnitas ka Energia tänava korteriühistu tegevjuht Lea Nõuakas, kes pole varem VSA teenuse üle kurtnud. Kuid nüüdne teguviis, kus talle saadeti Prügivedu Tallinna lepingud endise prügivedaja töö ülevõtmiseks, pahandas Nõuakast küll. „Enne mul pole nendega tõesti probleeme olnud, aga nüüd saadeti mulle leping minult küsimata, kas ma seda üldse soovin.” Nimelt oli temagi andnud juba enne nõusoleku Adelanile, et just nemad võivad korteriühistu prügikaste tühjendada.

Selguvad tegelikud hinnad

Keskkonnaameti juhataja Otto Popeli sõnul ei ole Tallinn suutnud 1. jaanuariks elanikele uusi jäätmevedajaid leida, sest nii Ragn-Sells kui ka tallinlaste prügi põletada sooviv Eesti Energia on väljakuulutatud hanketingimused vaidlustanud. Nende arvates tahab linn uue hankega kindlustada, et jäätmeid hakataks vedama just Tallinna prügilasse, mitte näiteks Ragn-Sellsi jäätmekütusetehasesse ega ka peagi avatavasse Iru prügipõletusjaama. Popel küll loodab, et linn saab uued vedajad otsustatud märtsiks, ent esialgu on see vaid lootus. Ühtlasi kinnitas ta, et vabaturu olukord ongi hea, sest näitab, millised on tegelikud prügiveo hinnad. „Minu teada on hinnad pea kõikides piirkondades alla läinud ja nüüd olenebki vaidlustamistest, et kui kiirelt saame hankega edasi minna,” rääkis Popel.

Ragn-Sellsi eesmärk on Popeli sõnul ainult viivitada ja aega võita. VSA-ga lõpetati aga leping just nimelt enne tähtaega ja reageeriti kiirelt, et inimestel oleks jõuludeks prügi veetud ja hoovid korras, kinnitas ta.

Keskkonnaameti jäätmehoolde osakonna juhataja Kertu Tiitso sõnul ei ole tegelik olukord üldsegi nii segane, kui tundub, sest peale VSA Eesti teenindavad kõik prügiveofirmad seniseid kliente edasi ja kõik saavad seniseid lepinguid pikendada. Ühtlasi tõdeb ta, et inimene peab nüüd paariks kuuks parema pakkumise saamiseks läbi käima kõik ettevõtted, mis tekitab muidugi ebamugavust.Sünnib jäätmekorralduskeskusLinna eesmärk on kassat täita?

●●Linnavalitsus tahab juba järgmise aasta esimeses pooles asutada keskkonnaameti juurde uue jäätmekorraldussektori, millega lahutatakse teineteisest jäätmevedaja ja jäätmeladestaja ning korraldatakse mõlema odavaima pakkuja leidmiseks kaks eraldi hanget. See tähendab, et terve teenuse pakkumise süsteem hakkab käima Tallinna linna kaudu ja nii klient kui ka prügifirma peavad suhtlemagi uue jäätmekorralduskeskuse kaudu. Keskkonnaameti juhataja Otto Popel ütles, et süsteemi on vaja muuta just selliste olukordade ärahoidmiseks, nagu juhtus äsja VSA Eestiga.

●●Prügiveofirma Ragn-Sellsi ärijuhi Agu Remmelga arvates tahab linn aga uue struktuuriga luua vaid juurde ühe lisakeha, millega kodanikult rohkem raha kasseerida, sest peagi kaob nõudlus ladestamisprügilate järele ja koos sellega linnale laekuv saastetasu suurusjärgus miljon eurot aastas. Kuskilt on linnal vaja see summa taastada. „Praegu on hanked korraldatud täpselt nii, et see hind, mis on välja pakutud, rakendatakse ka kodanikule. Jäätmekorralduskeskus tõstab aga kindlasti hindu, sest hind ei kujune enam konkursi korras, vaid ametnike või linnajuhtide otsustamise teel,” ütles Remmelg. „Nüüd ootab Tallinn, et vabaturu olukorras hinnad veidi tõuseksid, ja kui linn omalt poolt hinda veel tõstab, poleks see kodanikule niivõrd tuntav.”