Tallinna koolid peavad kiiresti leidma 52 last


Kurb statistika: pealinnas astub gümnaasiumi 400 last mullusest vähem.

Sügisel Tallinnas 10. klassi minejad võivad leida end olukorrast, kus nende soovitud koolis 10. klassi ei avatagi ja nad suunatakse edasi naaberkooli. Nimelt saab uuest õppeaastast teoks juba eelmisel aastal plaanitud uuendus, kus mitmed gümnaasiumid enam gümnaasiumiklasse ei ava ja muutuvad tasapisi põhikooliks.

Seni haridusala eest vastutanud abilinnapea Yana Toomi sõnul ei ole juba uue põhikooli ja gümnaasiumi seaduse valguses võimalik kõigil gümnaasiumidel 10. klasse avada. „Uus seadus nõuab kolme õppesuunda ja selleks on vaja kahte klassikomplekti,” sõnas Toom. Kaks klassikomplekti tähendab vähemalt 52 õpilast. „Otsus tuleb selle järgi, kuidas koolid endale õpilasi leiavad ja palju avaldusi tuleb.”

Kvoote ette ei anta

Haridusameti hariduskorralduse teenistuse direktori Meelis Kondi sõnul toob gümnaasiumide vähenemise kaasa tõsiasi, et uuel õppeaastal astub gümnaasiumi senisest tunduvalt vähem õpilasi. „2011/12. õppeaastal astub 10. klassidesse umbes 2960 õpilast, mis on 400 võrra vähem kui eelmisel õppeaastal,” sõnas Kond. „Seega tahes-tahtmata peab osa koole gümnaasiumi-astmest loobuma.”

Kondi sõnul haridusamet kvoote siiski koolidele ette ei anna ja kedagi oma otsusega gümnaasiumiosast ilma ka ei jäeta, kuid juhul kui ei suudeta vajalikul arvul õppureid ei leidu, klasse avada ei saa ja gümnaasiumis õppida soovijatele antakse võimalus astuda teise kooli.

Samal teemal:

Plaan osa koole 10. klassita jätta oli töös juba mullu, ent siis tabas ametit koolide ja lapsevanemate tugev vastuseis. Seejärel anti koolidele võimalus õpilasi otsida ja nii näiteks on praegu Tallinnas koole, kus 10. klassis õpib alla 20 õpilase.

Vähenenud õpilaste arv paneb koolid olukorda, kus või-dakse hakata kooli vastu võtma ka õpilasi, kes oma eelduste poolest ei peaks üldse gümnaasiumi minemagi. Koolidirektorid tunnistavad ka, et enne tänavust kooliaastat hakkasid mõningad koolid suure hirmuga nõrgemaid õpilasi kooli võtma. Haridusameti statistika kinnitusel on ainuüksi tänavusel õppe-aastal 10. klassist lahkunud ligi 600 õpilast.

Võimeid ülehinnanu peab aasta ootama

•• Tallinna teeninduskooli direktori Meeli Kaldma sõnul sel aastal poole pealt koolivahetajate tungi ei olnud. Teeninduskool ei võtagi hea meelega vastu poole õppeaasta pealt, sest õpilased ei suudaks poole aastaga poole kiiremini kõike selgeks saada..

•• Kaldma sõnul tuleb soove poole õppeaasta pealt ametit õppima tulla keskeltläbi viis ja selles pole ka tänavu muutust. Seega peavad õpilased gümnaasiumist lahkumise järel valima kas töölemineku või astuma õhtukooli.

e-kaubandus konverents
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare