Tallinna uus koolimäärus vallandas eliitkoolihulluseVanemad sunnivad lapsi katseid mööda tormama, konkurss on kuni 14 last kohale.

Tallinna uus koolimäärus, mis lubab vanemal panna laps kirja ükskõik kui mitme kooli esimesse klassi, on vallandanud tõelise hulluse: üks laps pannakse kirja keskmiselt viide kooli. Eliitkoolide konkursid on möödunud aastaga võrreldes kerkinud kahe- kuni kolmekordseks, mis viitab sellele, et lapse vaimseid võimeid enam hoolega ei kaaluta ja reaalsustaju kaotanud lapsevanemad esitavad eliitkoolidesse avaldusi ka siis, kui lapse vaimsed võimed selleks alust ei anna.

Tallinna linnavalitsus keeldub koolide pingerida avaldamast ja toimuvat kommenteerimast. „Elukohajärgse kooli määramise korra eesmärk on olnud anda vanematele võimalus valida mis tahes kool Tallinnas, mitte koolide järjestamine. Seetõttu Tallinna haridusamet koolidest taotluste esitamise arvu järgi pingerida ei koosta,” ütles haridusameti juhataja Andres Pajula.

Vanemate eliitkoolihullus tähendab aga lastele stressi, sest avaldustega üle ujutatud koolid kutsuvad kõik lapsed katsetele, mis pole aga pole sugugi lihtsad – eriti kui arvestada, et mõni väike koolimineja peab lähema kahe nädala jooksul käima oma oskusi näitamas viies-kuues eri koolis. „Lapsed peavad oskama lugeda, mõistma loetut, kirjutada etteütlust ning arvutada ja võrrelda arve kümne piires,” loetleb prantsuse lütseumi koduleht nõudmisi. Osa koole on õpilaste tulva tõttu katsete korda muutnud ja näiteks inglise kolledžis peavad lapsed katseteks tippvormis olema ka päris hilja õhtul. „Katsed toimuvad mitmetel erinevatel päevadel nädalavahetusest tööpäeva õhtuteni,” nentis inglise kolledži juhiabi Piret Orgusaar.

Osale Tallinna koolidest on uus koolimäärus andnud võimaluse kasvada. „Lastevanematelt laekus kaks korda rohkem avaldusi kui möödunud õppeaastal ja kuna meie ilusas koolimajas on piisavalt ruumi, siis on variant, et taotleme haridusametilt luba kolmanda esimese klassi avamiseks,” ütles Liivalaia gümnaasiumi direktor Veiko Rohunurm. Traditsiooniliselt eliitkoolideks peetud koolidesse on sel aastal tung lausa meeletu. Näiteks Gustav Adolfi gümnaasiumis (GAG) on konkurss kerkinud kohati pea kolm korda. „Keskmiselt on 10,23 last ühele kohale. Matemaatika-muusikaklassi on 14 last kohale, prantsuse keele klassi 6,46 last kohale,” ütles GAG-i direktor Hendrik Agur ja lisas võrdluseks, et mullu kandideeris ühele kohale 4,7 last.

Rohkelt avaldusi on saanud ka kesklinnast väljapoole jäävad koolid: näiteks Rahumäe põhikool sai kolmandiku võrra rohkem avaldusi kui mullu.

Vormistage Eesti Päevalehe soodushinnaga püsimaksetellimus ning nautige Eesti kvaliteetseimat ajakirjandust oma postkastis vaid 30 sendi eest päevas! Vaata siit

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare