Tarand: Nord Stream toob Läänemerel kaasa ökoloogilise katastroofi

 (22)

Euroopa Parlamendi Balti-Euroopa töörühma esimees Christopher Beazley märkis täna Euroopa Komisjoni keskkonnavolinikule Stavros Dimasele ja Läänemere-äärsete riikide riigipeadele saadetud kirjas, et Nord Streami avaldatud keskkonnamõju uuring erineb oluliselt Soome poolt tehtud uuringust.

Kirja ühe koostaja, eurosaadik Andres Tarandi arvates juhib kiri erilist tähelepanu Nord Streami riskihinnangule, mis puudutab merepõhja setetele mõju avaldavaid saastajad.
"Meid on ees ootamas ökokatastroof Euroopa Liidu vetes ja seda on täielikult ignoreeritud eelpool mainitud uuringutes," ütles Tarand. "Hetkel on tegemist ebatäpse hinnanguga võimalikule kahjule, mida põhjustatakse Euroopa suurimale varandusele – Läänemerele."

"Samal ajal kui Nord Streami uuringul on andmeid 30 miini kohta merepõhjas, on Soomel andmeid 900 osas," selgitas Tarand. "Selline suur erinevus toob kaasa tõsiseid keskkonnamõjusid ehitustööle Läänemeres."
Tarand leidis, et Läänemeri on juba niigi reostatud ja miinide lõhkamistega kaasneb suuri keskkonnakahjusid.

"Nende miinide plaanitud lõhkamised tekitavad tõenäoliselt tõsiseid keskkonnakahjusid. See puudutab eriti miine, mis asuvad merepõhja alumistes kihtides, mida on juba reostatud Soome paberimajanduse poolt selles regioonis aastatel 1940 - 1989. See kiht sisaldab ohtlikke dioksiine."

Tarandi sõnul on väga tõenäoline, et Nord Streami ehitusprotsess põhjustab põhjakihtide märkimisväärset segiajamist ja suure koguse tsemendi valamine juba saastatud Läänemerre põhjustab edasisi tõsiseid keskkonnaprobleeme mere ökosüsteemile.
"Lisaks on erapooletud keskkonnaspetsialistide mudelid näidanud, et ehitustööde tulemusena tõuseb Läänemeres pH kontsentratsioonitase," märkis Tarand. "See on eriti murettekitav, kuna kõrge pH tase Läänemeres on juba viinud hävitava eutrofeerumiseni. Kui nende teemadega ei tegeleta, tekivad tõsised mured kalatööstuse ellujäämisega rannikuriikides, toiduvarude turvalisuse ja meie laste tervise ning heaoluga."

Kirja koostajate sõnul on murettekitav, et sellise teemaga ei ole tegelenud Nord Stream ega esimesed Nord Streami projektile alla kirjutanud riigid, nagu Venemaa ja Saksamaa. Andres Tarandi sõnul on eelnevat arvestades väga oluline näha Venemaa tehtud keskkonnamõju uuringut, mis väidetavalt on valmis saanud aasta tagasi, aga ei ole avalikkusele kättesaadav.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare