Tarmo Vahter lubab 1991. aasta suvest uut raamatut


Eesti ajakirjanike liidult ja kultuurkapitalilt 100 000 krooni suuruse Juhan Peegli nimelise stipendiumi saanud ajakirjanik Tarmo Vahter lubab selle eest valmis kirjutada seni teadmata faktidest pakatava dokumentaaljutustuse Eesti taasiseseisvumisest.

Vahter lausus, et tema eesmärk on vaadelda eelkõige 1991. aasta suve sündmusi, kui Eestil õnnestus taasiseseisvuda. „Kuna nendest sündmustest on läinud üksjagu palju aega mööda, siis on päris huvitav vaadata seda, mis toimus, uuriva ajakirjanduse töövahenditega: otsides infot, kes mida ja kuidas tegi, ning tulemusi kontrollides ja võrreldes,” rääkis Vahter. Ta lisas, et tema enda hinnangul on 1991. aasta sündmustest võimalik leida piisavalt uut infot.

Palju uusi fakte

Vahter lausus, et idee sai ta eelmisel aastal Lennart Meri suguvõsast raamatut kirjutades. „Mul tekkis selliste lugude esitamiseks omamoodi oskusteave, kuidas olulistele ja huvitavatele asjadele populaarteaduslikult läheneda,” rääkis ta. Kuna toonase raamatu võtsid lugejad hästi vastu, pani Vahter kirja veel kümmekond mõtet ning valis neist esimesena just lühikese ajaperioodi 1991. aasta suvest. „Mulle tundub, et suur osa poliitikute praegustest suhetest jõuab välja just sellesse aega ja pole näha, et sellised jäljed nii pea kuhugi kaoks,” rääkis Vahter. Stipendiumi kuulutust nägi ta aga täiesti juhuslikult ja esitas oma avalduse päris viimasel minutil.

Raamatu mustandit tal enda sõnul veel valmis ei ole, ent ettekujutus, kuidas see hargneda võiks, küll. „Ma tean üsna täpselt, milline teose selgroog olema peaks, aga ma eelistan enne selle valmis teha ja siis rääkida,” lausus ta. Uusi ja põnevaid fakte selle aja kohta lubab ta sellegipoolest.

Eesti taasiseseisvumise ajal õppis Vahter Tartu ülikoolis ja töötas nädalalehes Eesti Aeg. Toonastes sündmustes osales ta enda sõnul vaid kõrvaltvaatajana. Raamatu kirjutamise ajaks taandub Vahter tõenäoliselt ka ajakirjanikutööst Eesti Ekspressis. „Mingis mahus tööülesannete vähendamises tuleb tööandjaga kokkuleppele jõuda, sest füüsiliselt pole lihtsalt võimalik mõlemat asja kogu aeg korraga teha,” ütles ta.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare